Kryteria doboru roślin i kwiatów na balkonie

Piękny balkon wymaga od nas nie tylko sporego nakładu pracy i odpowiedniej pielęgnacji, ale i wiedzy. Przede wszystkim należy dobrze się zastanowić, zanim wybierzemy gatunki, które posiejemy lub zasadzimy.

Powinniśmy najpierw zapoznać się z ich  potrzebami i wymaganiami, żeby uniknąć rozczarowań i przykrych niespodzianek. Nikt przecież nie lubi, kiedy jego wysiłki i starania idą na marne, a tak najprawdopodobniej się stanie, jeśli nie weźmiemy pod uwagę warunków, które możemy zapewnić naszym roślinom balkonowym.

Przykładowo nasłonecznienie jest niezależne od nas i nie jesteśmy w stanie przestawić ścian – po prostu musimy określić, z której strony budynku znajduje się nasz balkon – od południa, wschodu, zachodu czy też północy i na tej podstawie przyjąć, jaki stopień nasłonecznienia będą miały nasze rośliny.

Jeśli na zacienionym miejscu będziemy chcieli wyhodować gatunki lubiące słońce w dużych ilościach, może nam się to nie udać, w związku z czym należy odpowiednio dobierać kwiaty. Na słonecznym balkonie doskonale rosną np. aksamitki, bratki, cynie, begonie, groszki, petunie, pelargonie, maciejka, nasturcje, oleandry, róże i surfinie. Nieco mniej słońca potrzebują chociażby begonie, hortensje, niezapominajki, powoje, fuksje, niecierpki lub wilce.

Poza tym bardzo ważne, czy miejsce jest zaciszne, czy też przewiewne. Stałych przeciągów nie boją się bratki, aksamitki, lobelie, bukszpany, rozchodniki, stokrotki lub szałwia. Warunków zacisznych wymagają natomiast np. begonie, surfinie, werbeny, bakopy albo ozdobny tytoń.

Istotnym kryterium jest też nasza wrażliwość na zapachy. Jeśli jesteśmy na niektóre uczuleni lub zbyt intensywna woń powoduje u nas duszności i bóle głowy, powinniśmy unikać pewnych gatunków roślin. Jeżeli natomiast uwielbiamy relaks w otoczeniu naturalnych, kwiatowych i ziołowych aromatów, możemy posadzić na naszym balkonie maciejkę, lawendę, pelargonie, pachnący groszek, szałwię, bazylię, róże i oleandry.

Przede wszystkim trzeba jednak kierować się własnym gustem i tak komponować rośliny na balkonie czy tarasie, żebyśmy z przyjemnością na nie patrzyli i po prostu je lubili. Oprócz odpowiednich warunków kwiaty potrzebują przecież także serca wkładanego w ich pielęgnację.