Koszty eksploatacyjne związane z przydomową oczyszczalnia ścieków

koszty-eksploatacyjne-zwiazane-z-przydomowa-oczyszczalnia-sciekow

Właściciel każdego domu zobowiązany jest do regularnego odprowadzania ścieków – o ile na terenach, na których istnieje dostęp do miejskiej sieci kanalizacyjnej, nie stanowi to problemu, we wsiach i na przedmieściach może być to wyzwaniem. Rozwiązaniem staje się wówczas montaż szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków i choć pierwsza opcja pozornie może wydawać się tańsza, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Jak? Odpowiadamy w artykule!

Dlaczego warto zdecydować się na inwestycję w przydomową oczyszczalnię?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków wśród osób mieszkających na wsiach czy przedmieściach było zamontowanie tradycyjnego szamba. Wraz z rozwojem technologii na rynku pojawiły się coraz bardziej zaawansowane urządzenia, takie jak przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wśród ich największych zalet wyróżnić można m.in. bardzo wygodną i intuicyjną obsługę, która sprowadza się wyłącznie do regularnego stosowania biopreparatów, a także do okresowego wywozu osadu i przeprowadzania przeglądów. Ponadto urządzenia tego typu są w pełni ekologiczne i bezpieczne dla środowiska naturalnego, a niektóre z nich umożliwiają ponowne wykorzystywanie wody odprowadzanej ze ścieków. Kolejnym aspektem, stanowiącym dla wielu osób stanowi czynnik decyzyjny, są bardzo niskie koszty eksploatacyjne.

Ile kosztuje roczne utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków?

Choć zakup przydomowej oczyszczalni wiąże się ze sporym wydatkiem, jest to inwestycja, która zwraca się w przeciągu kilku lat. Jak mówi nam specjalista z firmy EKO-BIO Oczyszczalnie:

Zakup przydomowej oczyszczalni ścieków to inwestycja na długi czas, a urządzenia pochodzące od rzetelnych producentów objęte są wieloletnią gwarancją. Koszty użytkowania urządzeń tego typu są nieporównywalnie niższe, niż w przypadku tradycyjnego szamba, dlatego stanowi to świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie wygodę, bezpieczeństwo i niezawodność.

Wśród opłat, z którymi należy się liczyć podczas korzystania z przydomowej oczyszczalni, wyróżnia się:

  • stosowanie biopreparatów – niektóre modele urządzeń wymagają regularnego stosowania biopreparatów, które wspomagają procesy oczyszczania. Ich roczny koszt najczęściej oscyluje w granicach ok. 150 zł,
  • wywóz nieczystości – dotyczy to okresowego wybierania osadu. Czynność tę wykonuje się najczęściej raz w roku, a w niektórych przypadkach – raz na kilka lat. Usługi tego typu wynoszą ok. 100 zł,
  • napowietrzanie – biologiczne oczyszczalnie ścieków, do poprawnego działania, wymagają napowietrzania. Jest ono związane z poborem prądu, jednak jest on niewielki i miesięcznie wynosi ok. 15 zł.

Należy pamiętać, że na żywotność przydomowej oczyszczalni w dużej mierze wpływa jej jakość. Warto więc inwestować w urządzenia, które pochodzą od sprawdzonego i rzetelnego producenta, który dodatkowo udziela wieloletniej gwarancji na wszystkie podzespoły.