Kontener chłodniczy – konstrukcja i zastosowanie

O ile kontenery magazynowe jako takie są podstawowym elementem transportu i magazynowania produktów, to kontenery chłodnicze zajmują wśród nich szczególne miejsce. Są to bowiem konstrukcje umożliwiające przewożenie i magazynowanie towarów bardziej wymagających, gdzie temperatura ich przechowywania musi być utrzymana na określonym poziomie. Jak one działają, gdzie dokładnie są stosowane i jak wygląda ich użytkowanie?

Budowa i zastosowanie kontenerów chłodniczych

Kontener chłodniczy na pierwszy rzut oka przypomina swoim wyglądem kontener magazynowy i tak jak on, posiada kilka typów konstrukcji np. standardowej albo o podniesionym suficie czy zwiększonej długości. Zasadniczą różnicą między tymi dwoma typami kontenerów jest to, że kontenery chłodnicze są specjalnie izolowane przed wpływem warunków zewnętrznych i pozwalają na regulację temperatury oraz wilgotności powietrza. To z kolei zapewnia transportowanym czy magazynowanym produktom najbardziej optymalne warunki. Zakres temperatur może wynosić np. -30 do 30 °C.

Dlatego też kontenery chłodnicze najczęściej stosowane są do dalekobieżnego transportu żywności czy leków. Znajdują one jednak szersze zastosowanie, ponieważ używane są wszędzie tam, gdzie przewożone czy magazynowane produkty muszą być szczelnie odcięte od wpływu temperatur oraz pozostałych warunków zewnętrznych. Mogą to być np. chemikalia albo rośliny i wiele innych produktów. Jak można skorzystać z tego typu kontener

Kontenery chłodnicze używane

Jeśli jest nam potrzebny kontener chłodniczy na stałe, np. do magazynowania produktów wymagających odpowiedniej wilgotności i temperatury, nie musimy wcale kupować nowej konstrukcji, która może być dość droga. Na rynku znajdziemy firmy, które oferują kontenery chłodnicze używane. Są to z reguły odnowione i sprawdzone konstrukcje, które z powodzeniem będą nam służyć przez kolejne lata. Kupione w dobrych firmach mają także gwarancję, a czasami nawet wsparcie serwisowe.

Kontenery chłodnicze wynajem

Jeśli nie chcemy kupować kontenera chłodniczego, bo potrzebujemy go tylko czasowo np. do przewozu określonych produktów lub do ich magazynowania tylko przez jakiś określony czas, to idealnym rozwiązaniem będzie wynajem kontenera chłodniczego, ponieważ i taka możliwość istnieje. Przy czym warto nadmienić, że kontenery chłodnicze mogą mieć różną wielkość, co przekłada się na ich cenę – zarówno wynajmu, jak i zakupu, a następnie na koszt ich zasilania. Dlatego przed wyborem danej konstrukcji trzeba obliczyć jaka wielkość kontenera będzie nam potrzebna.