Konkurencja na rynku – jak zadbać o jej uczciwość?

Bardzo zaawansowana pandemia w Europie i obostrzenia wprowadzone przez kolejne rządy sprawiły, że gospodarka w naszym kraju notuje niespotykany od kilkunastu lat regres. Wiele firm zamknęło produkcję, a te, które zostały niekiedy chcą różnymi siłami wykończyć pozostałą konkurencję. Nie zawsze są to działania uczciwe! Jak chronić się przed biznesowymi rywalami?

Ciężka sytuacja rynkowa najpewniej nie skończy się z początkiem końca pandemii koronawirusa (choć i takiej nie widać). Przedsiębiorcy narzekają na ograniczenie w możliwości prowadzenia działalności przez władze, ale też strach klientów. Niestety, do tego wszystkiego dochodzi (niekiedy nieuczciwa) konkurencja.

Jak zostać na rynku? Konkurencja może chcieć cię wykończyć!

Jeszcze do niedawna różne branże przypominały nieskończenie rozciągający się worek, do którego płynnie wpadały kolejne firmy. Niestety, worek zaczyna się kurczyć i wyrzuca z siebie najsłabszych. Do eliminacji wykorzystywane są niestety również nieuczciwe praktyki.

Rynek nie wybacza dziś błędów, a najmniejsza utrata czujności może szybko zatopić twoją firmę. Pamiętaj, że konkurencja nie śpi i w niektórych przypadkach tylko czeka na wszelkie informacje, które może wykorzystać przeciwko tobie. A jak je pozyskuje?

Szpiegostwem. Policyjne statystyki pokazują, że szpiegostwo gospodarcze i przemysłowe staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Zaczęło narastać już kilka lat temu, ale pandemia – w opinii ekspertów – znacznie przyspieszy jej rozwój. Nieuczciwa konkurencja stara się pozyskać informacje na temat kłopotów drugiej firmy, nowych patentów, które ma zamiar wprowadzić na rynek, albo poznać dane kontrahentów i wysokości umów, aby zaoferować lepsze ceny. Zdarzają się też przypadki tzw. czarnego PRu, który polega na działaniach w celu zdyskredytowania przeciwnika w oczach potencjalnych klientów.

Nieuczciwe firmy do pozyskiwania informacji bezprawną drogą wykorzystują najczęściej dwie drogi: podstawionych pracowników (szpiegów), albo podsłuch.

[Zatrudnianie sprawdzonych osób i zabezpieczenie przed podsłuchem – to przepis na skuteczną ochronę tajemnic firmowych! Nie daj się podsłuchać! (fot. Pixabay.com)]

Broń się przed konkurencją!

W przypadku nieuczciwych pracowników, powinieneś zwrócić uwagę na dostęp do ważnych informacji w firmie. Dokładnie sprawdzaj nowozatrudnionych i nie dopuszczaj ich do niejawnych danych. Tam umożliwiony dostęp powinny mieć wyłącznie sprawdzone osoby, które są godne polecenia.

Pamiętaj jednak, że podsłuch w biurze może założyć ci osoba zewnętrzna (pod przykrywką ważne go spotkania, podająca się, jako kurier, a nawet… firma sprzątająca). Tu powinieneś bronić się technologią, wykorzystując wykrywacze podsłuchów.

W jaki sposób działają takie urządzenia?

Zacznijmy od tego, że podsłuchy i pluskwy wykorzystują zdobycze współczesnej technologii. Działają na różnych częstotliwościach, korzystając z pasm FM czy AM. Wykorzystują kwarc, technologię GSM, UMTS, sygnały 3G i LTE czy wifi i Bluetooth. Są niewykrywalne dla ludzkiego oka czy ucha, ale już dobrej klasy sprzęt z precyzją jest w stanie wskazać ich położenie.

Na wykrywaniu śladów powyższych sposobów łączności opiera swoją pracę wykrywacz podsłuchów. Dobry sprzęt wyłapuje krótkie pakiety danych (oparte na sieci GSM), a także skanuje częstotliwości (nawet do 14 000 MHz), naprowadzając cię na ślad danego podsłuchu czy pluskwy. Często pozwoli ci to na wykrycie zarówno urządzeń rejestrujących dźwięk, ale też kamer, lokalizatorów czy innych służących do szpiegostwa sprzętów.

Wykrywacze podsłuchów są, więc jak swego rodzaju radar naprowadzający. Po zakupie takiego sprzętu warto przeszkolić się z jego obsługi (lub jednego z bardzo zaufanych współpracowników) i skanować pomieszczenie regularnie (a przynajmniej przed każdą rozmową, która może wyjawić plany danego przedsiębiorstwa.

W jaki wykrywacz podsłuchów warto zainwestować?

Na rynku jest wiele dostępnych modeli, ale bardzo często możesz trafić na chińskie, niewiele warte odpowiedniki uznanych i markowych produktów. Przed zakupem zastanów się również jaką rolę ma spełniać wykrywacz – jeżeli chcesz się w pełni zabezpieczyć, to powinieneś zainwestować środki w szerokopasmowy i wielozakresowy sprzęt.

Bardzo dobry stosunek jakości do ceny ma uznany i ceniony wielokanałowy wykrywacz IDET RAKSA-120 PL. Urządzenie skanuje zakres częstotliwości od 40 MHz – 3,8 GHza, co da ci bardzo dobry efekt zabezpieczający. Wykrywa on cały szereg sygnałów: AM, FM, WFM, GSM, UMTS, CDMA, 3G, HSDPA. Pozwoli ci na znalezienie ukrytych kamer, lokalizatorów, telefonów, ale też podsłuchów analogowych, kwarcowych, cyfrowych czy hybrydowych.

[IDET RAKSA-120 PL to ceniony na rynku wykrywacz podsłuchów, którego przydatność w biznesie potwierdzają pozytywne opinie wielu użytkowników (fot. Materiały własne)]

Kupując wykrywacz skonsultuj się ze specjalistami, którzy doradzą ci w wyborze. Pamiętaj, żeby zakupiony sprzęt pozwolił ci na umiejętne obsługiwanie się w taki sposób, aby współpracując z użytkownikiem w pełni wywiązywał się ze swojej roli! To ważne, bo zakup zaawansowanego sprzętu, którym nie będziesz umiał się posługiwać mija się z celem.