Komu dedykowane są deski snowboardowe freeride?

komu-dedykowane-sa-deski-snowboardowe-freeride

Jest klika typów desek snowboardowych – wszystkie różnią się właściwościami i przeznaczeniem. Komu dedykowane są deski freeride, wymagające ponadprzeciętnych umiejętności? Łatwo zgadnąć, że deski te sprawdzą się nawet na trudnych i nieprzygotowanych trasach – przecież „free” w nazwie sugeruje brak jakichkolwiek ograniczeń… Czy rzeczywiście? Sprawdźmy czym charakteryzują się deski freeride i kto może podjąć wyzwanie jazdy na nich?

Jakie są rodzaje desek snowboardowych?

Deski snowboardowe różnią się od siebie m.in. twardością i specyfiką konstrukcji. Inną charakterystykę mają deski do jazdy na przygotowanych stokach, a inną te, które mają bezpiecznie zwieźć nas skalnym żlebem w puchu.

Deski miękkie zapewniają łatwość manewrów na stoku nawet niedoświadczonym snowboardzistom, natomiast deski twarde przeznaczone są do szybkiej jazdy i wymagają większych umiejętności technicznych. Jedno nie ulega wątpliwości – deskę warto wybrać w specjalistycznym sklepie, takim jak Boardslide w Krakowie, którego personel potrafi doradzić wybór sprzętu, zarówno początkującym snowboardzistom, jak i doświadczonym riderom.

Podstawowy podział desek snowboardowych ze względu na przeznaczenie:

  • All Mountain (AM) – deski uniwersalne, używane w różnym terenie,
  • Freestyle (FS) – przeznaczone przede wszystkim do wykonywania skoków i trików, np. skakania po rampach,
  • Freeride (FR) – obiecują „wolność jazdy”, sprawdzą się nawet na nieprzygotowanych, trudnych trasach.

Co wyróżnia deski freeride?

Jazda freeride to wyjątkowe wyzwanie, a dla wielu ludzi element stylu życia. Ambitni i zaawansowani snowboardziści, którym dedykowane są deski freeride, prędzej czy później zainteresują się jazdą poza utartymi szlakami. Oni oczekują od snowboardu przygody i adrenaliny, dlatego będą poszukiwać deski, spełniającej ich wszystkie wymagania.

Czym zatem charakteryzuje się deska freeride? Przede wszystkim powinna być długa, sztywna i wąska w miejscu mocowania wiązań, dzięki czemu będzie „trzymać krawędź” w każdych warunkach. Musi też mieć podniesiony przód, co zapewnia stabilną jazdę z dużymi prędkościami i manewrowość podczas jazdy w puchu, a tego poza trasami nie brakuje.

Jednak nawet najlepsza deska freeride nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwa w ekstremalnych warunkach. Jazda w nieprzygotowanym terenie – oprócz doświadczenia – wymaga odpowiedzialności, dlatego lepiej wyruszać na trasę w towarzystwie zaufanej osoby, aby zapewnić sobie asekurację w trudnych momentach.