Komfortowy sen – jak o niego zadbać?

komfortowy-sen-jak-o-niego-zadbac

Sen jest czynnością, od której w dużej mierze zależy dobre samopoczucie. Mowa tu zarówno o zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym. Warto więc wiedzieć, jak zapewnić sobie maksymalny komfort snu i codziennie budzić się wypoczętym.

Sen – dlaczego jest tak ważny?

W nocy, podczas odpoczynku, ciało ma czas na regenerację. Gdy śpimy, organizm zwalnia swoją pracę – zmniejsza się zużycie energii, spowalnia praca serca, a mózg rozpoczyna procesy regeneracyjne. To właśnie wtedy nowe komórki zastępują miejsce tych zniszczonych, a ciało ma szansę wyleczyć się i utrzymywać sprawność. Niedobór snu ma zatem silnie negatywny wpływ na funkcjonowanie człowieka. Jego efektem mogą być:

  • zmniejszona sprawność poznawcza,
  • problemy z koncentracją,
  • rozdrażnienie,
  • niepokój,
  • spadek odporności,
  • obniżenie koordynacji ruchowej i sprawności fizycznej.

Jakość snu – co na nią wpływa?

Na jakość wypoczynku wpływ ma wiele czynników. Podstawowym z nich jest długość snu. Nie powinien on być ani za długi, ani za krótki. Dorosłym zaleca się spać od 6 do 9 godzin na dobę. Warto także zadbać o to, by wypoczynek był nieprzerwany, dzięki czemu mózg może spokojnie przechodzić w kolejne etapy snu. Równie ważne jest to, aby sen był spokojny. Jak o to zadbać?

Komfortowe łóżko

Komfortowe łóżko to podstawa dobrego snu. Istotny jest materac, który powinien mieć odpowiednią twardość, a także kołdra, która zapewni komfort cieplny. Nie można zapominać również o wysokiej jakości pościeli bawełnianej. Jest znacznie lepszym wyborem niż ta wykonana z poliestru, ponieważ zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Dzięki temu skóra może oddychać, a ciało nie poci się. W efekcie nie odczuwa się w nocy nadmiernego gorąca i można spokojnie spać.

Lekka kolacja

Zbilansowana, zdrowa dieta również ma wpływ na dobre samopoczucie. Spożywanie ciężkich, tłustych potraw przed zaśnięciem zdecydowanie utrudni wypoczynek. W nocy ciało spowalnia procesy trawienia, dlatego też lepiej postawić na lekką kolację. Warto także nie przekąszać nic późnym wieczorem. Ostatni posiłek powinien być zjedzony około 2-3 godzin przed pójściem spać.

Wyłączenie ekranów

Korzystanie z komputera czy telefonu w łóżku nie jest najlepszym pomysłem. Ich ekrany emitują niebieskie światło, które działa na mózg pobudzająco, a w efekcie powoduje trudności z zasypianiem. Z tego powodu warto odłożyć urządzenia elektroniczne na pół godziny przed snem i zająć się czymś innym, np. poczytać książkę.

Ograniczenie kofeiny i alkoholu

Substancje takie jak kofeina, alkohol czy nikotyna negatywnie wpływają na jakość snu. Kawy nie powinno się spożywać w godzinach popołudniowych, najlepiej ostatnią filiżankę wypijać przed 14. Alkohol natomiast, mimo że może ułatwiać zasypianie, często powoduje budzenie się w nocy ze względu na swoją moczopędność. Powoduje on także odwodnienie organizmu, które również nie działa pozytywnie na jakość wypoczynku.

Wystrój sypialni

Kolejnym elementem, który ma wpływ na jakość snu, jest otoczenie. Warto zadbać o to, by w sypialni panowała przyjemna atmosfera. Dla wielu osób oznacza to przytulny wystrój, w którym obecne są koce i estetyczne dodatki, jakie można znaleźć w Hop Sklep. Ważne jest także utrzymywanie porządku i częste wietrzenie pomieszczenia – dzięki temu można zapewnić sobie świeże powietrze.

Bycie wyspanym ma wpływ na wiele aspektów codziennego życia. Warto więc dbać o komfortowy wypoczynek.