Klej do płytek – jaki najlepszy?

gres

Płytki stosowane są powszechnie nie tylko wewnątrz budynku, ale też do wykończenia balkonów i tarasów. Układa się je na odpowiednio przygotowanej wcześniej powierzchni i przytwierdza się do niej za pomocą specjalnego kleju do płytek. Nieumiejętny wybór preparatu klejącego jest najczęstszą przyczyną powstawania wszelkich problemów z mocowaniem płytek ceramicznych, gresu czy płytek z kamienia naturalnego. Przy wyborze kleju należy kierować się przede wszystkim rodzajem podłoża, do którego jest przeznaczony. Niemniej ważne są parametry produktu, trzeby wybierać najlepsze jakościowo preparaty o najlepszych właściwościach. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie kleju do płytek?

Określ rodzaj podłoża i jego grubość!

Wybór konkretnego preparatu klejącego powinien być poprzedzony określeniem rodzaju podłoża, jego grubości i położenia. To ważne, z czego wykonane jest podłoże i jak wykończone, jaką ma grubość i w jakim jest stanie, a także gdzie jest umiejscowione – wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Dużym utrudnieniem mogą okazać się wszelkie nierówności, wybrzuszenia i odchylenia od pionu lub poziomu. W zależności od ich grubości i rozmieszczenia, inna będzie grubość warstwy zaprawy i dostosowana do niej zalecana przez producenta maksymalna i minimalna grubość kleju do płytek. Bardzo istotna jest też kwestia rodzaju okładzin na powierzchni przygotowanej pod płytki, z tego względu bardzo ważny jest jej współczynnik nasiąkliwości. Zwróć uwagę na rozmiar płytek i stopień ich nasiąkliwości, od nich bowiem zależy rodzaj kleju i grubość jego warstwy. Należy też wziąć pod uwagę czas konieczny na wysychanie kleju, jeśli oczekujemy jak najszybszej realizacji, zaleca się zastosowanie kleju szybkowiążącego. Pozwala on na znaczne skrócenie czasu oczekiwania na całkowite wyschnięcie produktu, zdarza się że nawet o połowę. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w sytuacjach, gdy z różnych powodów nie mamy możliwości opuszczenia remontowanego pomieszczenia na dłużej lub gdy chcemy jak najszybciej rozpocząć kolejny etap prac.

Wybieramy klej do płytek – o czym trzeba pamiętać?

Wybór kleju do płytek powinien być dobrze przemyślany i opierać się na fachowej wiedzy i doświadczeniu. Odpowiednie przygotowanie podłoża pod płytki oraz dostosowanie jego rodzaju i stanu do preparatu klejącego, ma kluczowe znaczenie, podobne do kwestii przygotowania fundamentów pod budynek. Pomimo tego, że warstwa kleju jest niewidoczna pod płytkami, pełni ona ważną funkcję. Fakt, jakiej jakości wybierzemy produkt, przekłada się bezpośrednio na trwałość powierzchni wyłożonej płytkami, niezależnie od tego czy chodzi o podłogę, czy o ścianę – każda z tych powierzchni jest tak samo eksploatowana. W ofercie sklepów budowlanych jest wiele produktów, które różnią się choćby typem, klasą i ostatecznie ceną. Wybierając klej do płytek, koniecznie zwróć uwagę na stopień jego neutralności chemicznej i intensywności zapachu, może się bowiem okazać że dany produkt powoduje reakcje alergiczne lub podrażnienia skóry i błony śluzowej nosa lub oczu.

Produkty, dostępne w ofercie profesjonalnych sklepów i hurtowni z materiałami izolacyjnymi są opatrzone etykietą z opisem podstawowych właściwości i szczegółową informacją o parametrach. Wszelkie zalecenia producenta dotyczące stosowania, przeznaczenia i ewentualnych środków ostrożności producent podaje w szczegółowym opisie, również dołączonym do opakowania. Na takiej etykiecie zawarte są zwykle symbole, za którymi skrywają się najważniejsze właściwości i parametry.

Symbol C na etykiecie oznacza, że produkt jest w postaci preparatu cementowego, a zatem jest to sucha mieszanka środka, którą należy wcześniej rozrobić z wodą, pamiętając o zachowaniu proporcji podanych przez producenta.

Symbol D oznacza produkt występujący pod nazwą kleju dyspersyjnego. Odznacza się on świetną elastycznością, dzięki czemu najlepiej sprawdza się na odkształconych powierzchniach. Należy jednak pamiętać, że produkt ten jest przeznaczony do natychmiastowej aplikacji.

Litera R oznacza klej wykonany na bazie żywic reaktywnych, odznaczający się bardzo dobrą przyczepnością. Stosowany jest najczęściej do wymagającego podłoża, na którym inny środek nie będzie odpowiednio się trzymał.