Kiedy warto zainwestować w system zarządzania budynkiem?

Tzw. inteligentny dom to już nie wymysł przyszłości, ale nasza teraźniejszość. Dlatego nie da się ukryć, że systemy zarządzania takimi domami czy mieszkaniami, ale także budynkami usługowymi stają się coraz bardziej popularne. Kiedy i dlaczego tak naprawdę warto w nie zainwestować i czy można w tym liczyć na zwrot?

Czym są systemy inteligentnego zarządzania?

W skrócie mówiąc, systemem zarządzania budynkiem nazwiemy takie budynki, które w sposób szczególny zostały skonfigurowane do zdalnego lub automatycznego (albo jedno i drugie) sterowania. Oznacza to, że niektórymi funkcjami danego budynku możemy kierować w sposób absolutnie automatyczny, nie musimy wykonywać części czynności, które zostaną samodzielnie wykonane przez sterujące programy, które muszą jednak pochodzić od renomowanych firm.

Gdzie można je stosować?

Zasadniczo inteligentne budynki i systemy zarządzania nimi zaczęto stosować przede wszystkim w budynkach użyteczności publicznej, jednak z czasem przeniknęły one do przestrzeni domowej. Dziś stają się coraz bardziej popularne, gdzie wymienić warto miedzy innymi: system sterowania oświetleniem, kontrolowanie bezpieczeństwa budynku czy kompleksowe zarządzanie temperaturą na podstawie czujników oraz przy wykorzystaniu ogrzewania i rolet w oknach. Większość systemów może być sterowana mobilnie, ale potrzebują specjalnego systemu.

Zalety inteligentnego budynku

Jakie mogą być zalety tego rodzaju rozwiązania? Przede wszystkim inteligentne budynki oraz systemy ich zarządzaniem są energooszczędne. To oznacza, że każde pomieszczenie może przynieść znaczne oszczędności finansowe i być ekologiczne. Ponadto to wygoda i szybkie dostosowanie zarzadzania budynkiem do potrzeb, np. wymogów produkcyjnych. To po prostu szereg niekończących się możliwości, które mogą zostać użyte przez wykwalifikowane osoby, ale także przez tych, którzy mniej znają się na technologiach. Systemy zarządzania budynkiem to prostota w naszym życiu.