Kiedy warto kupić topper i do czego można go zastosować?

Topper jest stałym elementem wyposażenia łóżka kontynentalnego. Zgodnie nazwą znajduje się na samym wierzchu. Jest zwieńczeniem całej konstrukcji, odpowiada za pierwsze wrażenia związane z wyjątkowym komfortem użytkowania łóżka kontynentalnego. Jednak to tylko jedno z wielu zastosowań toppera.

Topper, nazywany też topmateracem, zdaniem wielu użytkowników decyduje o komforcie snu. To jemu zawdzięczamy fakt, że po przespanej nocy wstajemy z łóżka wypoczęci, bez odrętwień mięśni i bólów stawów. To on pozwala cieszyć się w pełni zaletami łóżka kontynentalnego. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, warto poznać budowę i funkcje toppera.

Czym jest topper i do czego służy?

Topper to materac wierzchni wykonany z pianki – najlepiej, żeby była to pianka termoelastyczna. Materiał ten odkształca się pod wpływem ciepła i wywieranego nacisku. W efekcie zapewnia świetne dopasowanie i stabilizację ciała w czasie snu. Topper oferuje również pełny komfort cieplny.

Specyficzną cechą toppera jest niewielka grubość, która wynosi zaledwie kilka centymetrów. W efekcie toppera nie można użyć jako samodzielnego materaca – jest zbyt cienki i ma zbyt małą sztywność, aby zapewnić odpowiednie podparcie dla ciała. Pełnię możliwości toppera wykorzystamy dopiero wtedy, gdy ułożymy go na materacu głównym – może to być zarówno materac sprężynowy, jak też piankowy.

Najważniejsze funkcje toppera polegają przede wszystkim na wyrównywaniu powierzchni i czynieniu łóżka czy kanapy bardziej komfortowym meblem do spania. Dużą zaletą toppera jest możliwość łatwego utrzymania czystości. Pokrowiec materaca można łatwo uprać w pralce automatycznej, a sam materac przewietrzyć. Jest to właściwość szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy z łóżka korzystają małe dzieci, osoby obłożnie chore i z ograniczoną zdolnością samodzielnego poruszania się. Możliwość łatwego prania pokrowca toppera docenią także alergicy uczuleni na kurz i roztocza.

W jakich sytuacjach stosuje się toppery?

Najbardziej oczywistym przeznaczeniem toppera jest zwieńczenie łóżka kontynentalnego. Innym typowym zastosowaniem jest przykrycie topperem dwóch mniejszych materacy, dzięki czemu powstaje jedna, komfortowa powierzchnia do spania i wypoczynku. Doradca klienta ze sklepu online Meblove24 podpowiada inne zastosowania toppera: – Materaca powierzchniowego możemy użyć zawsze wtedy, gdy potrzebujemy poprawić komfort snu i relaksu. Toppery doskonale niwelują wszelkie nierówności materacy głównych, pokrywają wystające sprężyny. Dzięki temu świetnie nadają się do poprawy funkcjonalności starszych, nieco zdezelowanych mebli. Można ich użyć z dobrym skutkiem na każdym meblu do spania. Nietypowym wykorzystaniem jest zabranie toppera na wakacje: dzięki niemu każde używane w podróży łóżko możemy zamienić w niezwykle wygodny mebel do spania.

W wielu przypadkach topper pozwala uniknąć kosztownego zakupu nowego łóżka. Powierzchniowy materac o doskonałych właściwościach amortyzujących jest też rozwiązaniem problemów osób cierpiących na bóle spowodowane schorzeniami kręgosłupa.