Kiedy potrzebne będą usługi hydrauliczne?

Awarie i drobne usterki związane z instalacją wodno-kanalizacyjną, gazową oraz centralnego ogrzewania zdarzają się w każdym domu, biurze czy instytucji. Żadne urządzenia nie będą niezawodne i trzeba się z tym pogodzić. W niektórych sytuacjach można sobie samodzielnie poradzić z niewielką usterką, jednak z reguły trzeba wezwać hydraulika. Jakie usterki zdarzają się najczęściej? Przeczytaj.

Usługi hydrauliczne – cieknący kran

Nieprzerwany odgłos kapania z kranu jest nie tylko bardzo irytujący, ale przekłada się również na wzrost kosztów za wodę. Teoretycznie, naprawa cieknącego kranu nie powinna sprawić jakiś wielkich trudności i sporo osób stara się poradzić sobie z tym samodzielnie.

Można zaoszczędzić trochę czasu i niepotrzebnych nerwów związanych z ustaleniem przyczyny nieszczelności oraz próbą jej naprawy i skorzystać z pomocy hydraulika. Będzie miał on również ze sobą niezbędny zestaw narzędzi, który nie każdy posiada w swoim domu. Na pewno potrzebny będzie śrubokręt, klucz nastawny oraz prawidłowo dopasowany zestaw uszczelek. Hydraulik będzie również pamiętał o zamknięciu dopływu wody do baterii, dzięki czemu nie zalejemy mieszkania.

Nieszczelność może byś spowodowana poluzowaniem sworznia pokrętła i wtedy wystarczy go tylko dokręcić. Jednak przeważnie przyczyna tkwi w zniszczonej uszczelce przez co woda przecieka przez wylewkę, a kapanie występuje nawet przy zakręconym kranie. Równomierne założenie nowej uszczelki pozwoli uniknąć ciągłego sączenia się wody.

Usługi hydrauliczne – zapchana wanna, toaleta lub umywalka

Wyżej wymienione urządzenia bardzo często ulegają zapychaniu przez papier, włosy, resztki jedzenia lub przypadkiem wpadające rozmaite przedmioty. Czasami wystarczy zastosować odpowiedni środek do przeczyszczania rur, ale nie zawsze będzie on wystarczający. Warto wówczas postawić na usługi hydrauliczne we Wrocławiu. Niedrożne kratki pod wanną, zatkane syfony umywalek lub zlewów oraz zapchane toalety mogą doprowadzić do zalania łazienki czy kuchni. Kiedy środek chemiczny nie pomaga, należy wezwać hydraulika. Udrożni rury za pomocą specjalnej spirali z odpowiednią końcówką. Tradycyjne spirale poruszane korbką coraz częściej bywają zastępowane przez spirale elektryczne, które w znacznej mierze ułatwiają, a także usprawniają pracę.

Usługi hydrauliczne – zapowietrzona instalacja grzewcza i grzejniki

Nowoczesne grzejniki mają już zamontowane odpowietrzniki, ale starsze modele, a szczególnie tradycyjne, żeliwne kaloryfery są ich pozbawione. Jeżeli grzejnik wyposażony jest w odpowietrzniki, to możemy samodzielnie odkręcić je i pozbyć się powietrza z instalacji. W każdym innym przypadku należy wezwać fachowca.

Kiedy możemy zidentyfikować że nasz kaloryfer jest zapowietrzony? Bardzo łatwo to sprawdzić przykładając rękę do grzejnika. Jeżeli jest chłodny albo na przykład zimny z jednej strony, z całą pewnością jest zapowietrzony. Nagromadzona woda w dolnej części kaloryfera utrudnia lub uniemożliwia wymianę ciepła, a to oczywiście prowadzi do niedogrzania pomieszczeń.

Innym symptomem może być bulgotanie oraz szumy, które można usłyszeć z instalacji. Warto pamiętać, że stała obecność powietrza w grzejnikach prowadzi do uszkodzenia wału oraz korozji. Odpowietrzanie zawsze należy przeprowadzić przy wyłączonej instalacji, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo pracy. Potrzebne też będą odpowiednie narzędzia, takie jak klucz do zaworu oraz pojemnik na wodę, która może spłynąć z grzejników.

źródło zdjęcia: freepik.com