Kiedy i jak przesadzać rośliny doniczkowe?

kiedy-i-jak-przesadzac-rosliny-doniczkowe

Nie wszyscy wiedzą o tym, że przesadzanie roślin doniczkowych jest konieczne. Pozwala zapewnić odpowiednią przestrzeń dla rozrastających się korzeni oraz dostarczyć substancji odżywczych do podłoża. Jeśli zastanawiasz się, kiedy najlepiej zabrać się za przesadzanie roślin doniczkowych oraz jak zrobić to właściwie – zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Kiedy należy przesadzać rośliny doniczkowe?

Rośliny doniczkowe, mimo iż znajdują się w zupełnie innych warunkach niż kwiaty w ogrodzie czy na łące, również podlegają naturalnym cyklom przyrody. Dlatego właśnie najlepszym terminem na przesadzanie jest wiosna. Zdecydowanie należy zaś unikać wymiany doniczek w czasie kwitnienia lub owocowania.

Jak wyjaśnia ekspert ze sklepu ogrodniczego online Sklep Kwiecisty: częstotliwość przesadzania kwiatów doniczkowych trzeba uzależnić od gatunku. W przypadku roślin szybkorosnących konieczność wymiany doniczek na większe może zachodzić co roku. Standardowo można jednak przyjąć, że rośliny doniczkowe wystarczy przesadzać co 2-3 lata.

O czym pamiętać przesadzając kwiaty doniczkowe?

Przed przystąpieniem do przesadzania roślin doniczkowych należy wyposażyć się w odpowiedniej wielkości doniczki do kwiatów. Powinny one być większe niż poprzednie, dzięki czemu zapewnią korzeniom nową przestrzeń do rozwoju. Trzeba pamiętać także o zakupie właściwego podłoża dla poszczególnych gatunków. Musi ono spełniać wymagania roślin dotyczące struktury, składu, kwasowości i zawartości składników odżywczych.

Przesadzanie kwiatów doniczkowych wymaga ostrożności. Trzeba uważać, by nie uszkodzić rośliny podczas wyjmowania jej ze starej doniczki oraz przekładania do nowej. Pomocne może być podlanie przed przesadzaniem, co pozwala rozmiękczyć podłoże. Podczas przenoszenia rośliny warto przyjrzeć się jej korzeniom. Uszkodzone, suche, zbyt długie lub gnijące należy usunąć.

Przesadzaną roślinę należy umieścić w nowej doniczce na tym samym poziomie co rosła wcześniej. Zbyt głębokie wkopanie łodygi może powodować jej gnicie. Po zakończeniu przesadzania należy podlać kwiaty i umieścić je w miejscu niezbyt nasłonecznionym. Nawożenie jest wskazane po upływie co najmniej miesiąca.

Przesadzając rośliny należy uwzględnić indywidualne preferencje poszczególnych gatunków. Niektóre z nich wymagają bowiem utworzenia warstwy drenażu, inne zaś warto umieścić w doniczkach z systemem nawadniania. Kluczem do zapewnienia kwiatom doniczkowym optymalnych warunków wzrostu jest wiedza na temat ich wymagań.