Czy kilkulatek może mieć swoje konto w banku? Jak najbardziej! W Polsce przepisy pozwalają na zakładanie go nawet niemowlakom. Rodzice często wykorzystują tę możliwość jako formę finansowego zabezpieczenia pociechy na przyszłość – czyli regularnie odkładają pieniądze, które potem syn lub córka może przeznaczyć np. na wymarzone studia. Ale niektórzy decydują się też na kartę płatniczą dla nieco starszego dziecka jako sposób na przekazywanie bieżącego kieszonkowego. Sprawdź, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania.
Z tekstu dowiesz się:
- jak działają konto i karta dla dziecka,
- dlaczego warto założyć dziecku kartę bankomatową,
- co zrobić w przypadku zgubienia lub kradzieży karty bankomatowej dziecka.
Coraz więcej rodziców decyduje się na założenie karty bankowej dla dziecka. Nic dziwnego – to bezpieczny i nowoczesny sposób na praktyczną naukę zarządzania pieniędzmi. A to oczywiście niejedyna zaleta tego rozwiązania.
Jak działają konto i karta płatnicza dla dziecka?
Do założenia konta oraz karty płatniczej dla dziecka potrzebny jest wniosek rodzica lub opiekuna prawnego. Zastanawiasz się, jak to działa? Funkcje, które będzie posiadał rachunek bankowy, zależą od wieku młodego właściciela:
- Jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, jego konto będzie miało ograniczone funkcje i niezależnie od banku będzie powiązane z Twoim. Taki rachunek pozwala na regularne wpłaty, które dzięki oprocentowaniu pomnażają zgromadzony kapitał.
- Po ukończeniu 13. roku życia Twój syn lub córka może już korzystać z większej funkcjonalności konta, więc jego działanie jest bardziej zbliżone do tego, które Ty zakładasz dla siebie. W tym przypadku nastolatek ma dostęp do bankowości internetowej i do płatności kartą. Kiedy uzyska pełnoletność, automatycznie przejmie pełne prawo do dysponowania kontem.
Karta bankowa dla dziecka – zalety
Czasy, kiedy dzieci uczyły się o finansach z książek lub gier planszowych, dawno minęły. Postęp związany z komputeryzacją i ogromną popularnością internetu sprawia, że nawet niektóre kilkulatki tradycyjne zbieranie monet do skarbonki uznają za przeżytek. Trudno się z tym nie zgodzić – świnki skarbonki mają swój urok, ale znacznie bardziej praktyczne jest dziś zdobywanie wiedzy o działaniu kart bankomatowych, które w dużym stopniu wyparły już płatności gotówkowe.
Największe zalety karty płatniczej dla dziecka to zatem:
- funkcja edukacyjna – najmłodsi nauczą się korzystania z nowoczesnych form płatności, a także oszczędzania,
- wygoda – z łatwością przekażesz dziecku kieszonkowe – nawet wtedy, gdy nie masz w portfelu drobnych lub np. dziecko jest na wycieczce szkolnej,
- kontrola – jako rodzic z łatwością przejrzysz historię transakcji, które Twój syn lub córka dokonali kartą płatniczą,
- niskie koszty prowadzenia konta – oferty dla dzieci i młodzieży z reguły nie zakładają pobierania opłat za prowadzenie konta czy wydanie karty.
Karta bankomatowa dla dziecka – czy ma jakieś wady?
Rodzice, który są sceptycznie nastawieni do kwestii kart bankowych dla dzieci, zwykle obawiają się, że pociecha nie będzie odpowiednio chronić swojej własności. Rzeczywiście – trudno wymagać od kilku- czy kilkunastolatka odpowiedzialności jak od dorosłego człowieka.
Na szczęście bezpieczeństwo funduszy na koncie z łatwością zwiększysz na kilka sposobów:
- jako opiekun konta nałóż dodatkowe ograniczenia, dzięki którym Twoja pociecha (lub osoba, która wejdzie w posiadanie karty w wyniku kradzieży) nie będzie mogła przekroczyć limitu transakcji dziennych,
- skorzystaj z oferowanej przez niektóre banki opcji zabezpieczenia środków w postaci obowiązkowej akceptacji transakcji internetowych na Twoim koncie,
- uczul dziecko, że w przypadku zgubienia lub kradzieży karty bankomatowej powinno natychmiast Cię o tym poinformować – podkreśl, że nie będziesz na nie zły i wspólnie spróbujecie zadbać o bezpieczeństwo Waszych pieniędzy.
Jeżeli syn lub córka da Ci znać, że nie ma swojej karty do bankomatu, nie trać czasu na złość. Szybko upewnij się, że zguby nie ma w domu, a potem zadzwoń do Systemu Zastrzegania Kart Zastrzegam.pl. To prosty i niezawodny sposób, dzięki któremu za pomocą jednego numeru: (+48) 828 828 828, dodzwonisz się do każdego banku – wystarczy, że podasz jego nazwę, a system połączy Cię z odpowiednim konsultantem.
Karta płatnicza dla dziecka to świetny sposób na naukę samodzielności w kwestii finansów. Może już czas pomyśleć o wypłacaniu kieszonkowego przelewem? W końcu jeśli tylko dobrze zadbasz o bezpieczeństwo, to nigdy nie jest za wcześnie na tego typu doświadczenia!