Karta kredytowa czy debetowa – którą wybrać podczas wyjazdu na urlop?

Karty debetowe oraz kredytowe – jaką wybrać?

Wybierasz się na zagraniczny urlop bądź na wyjazd służbowy? To rodzi pytanie – w jaki sposób płacić? Czy w razie potrzeby lepiej wymienić pieniądze w kantorze i operować gotówką, czy może jednak posługiwać się kartą? Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, musisz rozważyć, jaki rodzaj karty będzie lepszym pomysłem. W artykule przedstawiamy podstawowe informacje na temat dwóch najpopularniejszych rodzajów kart – debetowych i kredytowych.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym różni się karta kredytowa od debetowej,
  • kiedy niezbędna może się okazać kredytówka,
  • jak postępować w razie kradzieży bądź zagubienia karty.

Używanie karty kredytowej lub debetowej to bezsprzeczna wygoda. Dzisiaj właściwie każdy z nas ma ten kawałek plastiku w portfelu i posługuje się nim na co dzień. Co jednak, jeśli chcemy go używać także w zagranicznej podróży? Czy obie karty działają w ten sam sposób? Podpowiadamy.

Karta kredytowa i debetowa – czym się różnią?

Obie karty służą do tego samego – do wypłacania pieniędzy z bankomatu i operacji bezgotówkowych. Nie znaczy to jednak, że działają w ten sam sposób. Podstawową różnicą jest podmiot, do którego jest przypisana dana karta.

Karta debetowa to zwyczajna karta płatnicza, która jest przypisana do konkretnego rachunku bankowego. Służy ona do dysponowania pieniędzmi, które są na nim zgromadzone. Za jej pomocą możesz zapłacić zbliżeniowo lub dokonać wypłaty w bankomacie bądź innym upoważnionym do tego punkcie wyposażonym w terminal. Warto zauważyć, że pozwala ona także na korzystanie z debetu na rachunku, jeśli taka opcja jest włączona.

Karta kredytowa również służy do wykonywania transakcji bezgotówkowych i wypłat z bankomatu, jednak nie jest ona bezpośrednio powiązana z Twoją gotówką. Każda transakcja to rodzaj kredytu, który jest Ci przyznawany zazwyczaj w ramach ustalonego limitu. Jeśli nie ustanowisz górnej granicy, możesz korzystać z karty do woli. Pamiętaj jednak, że całą kwotę, często powiększoną o odsetki, musisz spłacić w wymaganym przez bank terminie. Warto więc traktować tę kartę jak deskę ratunkową w wypadku braku innych środków.

Czy karta kredytowa może się okazać niezbędna w zagranicznej podróży?

Jeśli chcesz tylko płacić kartą za granicą, w większości przypadków wystarczająca będzie karta debetowa. Możesz się jednak spotkać z sytuacją, kiedy niezbędna okaże się także karta kredytowa. Gdy na Twoim koncie zabraknie gotówki, dokonasz płatności właśnie za jej pomocą. Ten rodzaj karty jest przydatny także podczas rezerwacji. Zagraniczne hotele bardzo często jej wymagają, aby zabezpieczyć kwotę za wynajem pokoju na wypadek odwołania rezerwacji. Podobnie funkcjonuje wynajem samochodu – firma, od której chcesz pożyczyć auto, użyje Twojej karty kredytowej jako zabezpieczenia.

Zgubiona karta bankowa – działaj szybko! Zastrzeż kartę

Chcesz zapłacić kartą, ale orientujesz się, że nie masz jej w portfelu? Być może została zgubiona lub skradziona. Jeśli do tego doszło, musisz bezzwłocznie skontaktować się z bankiem, aby uniknąć utraty swoich pieniędzy. Zastrzeganie karty to pierwszy krok, który należy wykonać.

Niezależnie od tego, czy doszło do kradzieży karty bankomatowej, czy ją zgubiłeś, w natychmiastowym kontakcie z bankiem pomoże Ci serwis Zastrzegam.pl. Wystarczy zadzwonić pod numer (+48) 828 828 828, a automat połączy Cię z odpowiednią placówką, w której zgłosisz swój problem. W ten sposób szybko zabezpieczysz konto.

Płatności kartą to wygodne rozwiązanie, jednak nie należy zapominać o środkach ostrożności. Takiej samej uwagi wymaga zarówno karta debetowa, jak i kredytowa. Pilnuj swoich kart, a jeśli znikną z Twojego portfela, od razu działaj!