Karmnik dla ptaków – idealne poidełko na lato

karmnik-dla-ptakow-idealne-poidelko-na-lato-sklep-drewmistrz-pl-zdjecie-glowne

Karmnik dla ptaków to najczęściej wybierana ‘stołówka’ dla tych zwierząt, którą chętnie wieszamy w swoich ogrodach. Można je także spotkać w miejskich parkach, gdzie nie tylko zdobią przestrzeń, ale i są bardzo przydatne przez cały rok. Choć samo dokarmianie ptaków kojarzy nam się głównie z jesienią i zimą, to warto wiedzieć, że karmnik w trakcie lata bywa równie przydatny. I to nie jako miejsce do pozostawiania dla nich pożywienia. Karmnik może pełnić także rolę poidełka, a nawet kąpieliska.

Karmnik dla ptaków – co możesz dla nich zrobić?

Słonina i nasiona słonecznika to ulubione ptasie przysmaki. Mając w swoim ogrodzie karmnik właśnie taką dietę warto przygotowywać dla ptaków w trakcie chłodnej jesieni i mroźnej zimy. Jednak, czy wiosną i latem nasza żywieniowa pomoc jest im potrzebna? I tak i nie – dokarmianie ptaków powinno odbywać się wtedy, gdy pogoda nie sprzyja poszukiwaniom pożywienia. Głównie dzieje się tak, gdy nadejdą mrozy i spadnie śnieg. Nie oznacza to jednak, że w trakcie wiosny i upalnego lata karmnik jest zupełnie niepotrzebny. Można go śmiało wykorzystać w inny, bardzo przydatny sposób.

Karmnik jako poidełko dla ptaków i nie tylko

Większość ptaków oprócz jedzenia potrzebuje także wody. Zdarza się – szczególnie w miastach, że jest to towar deficytowy. Właśnie w tym zakresie przyda Ci się karmnik dla ptaków, który na czas gorących dni stanie się tak bardzo pożądanym poidełkiem. Umieść w nim płaską miskę z wodą, której zawartość ugasi ich pragnienie.

Miseczka może spełniać rolę nie tylko poidła, ale i kąpieliska, które jest niezbędne w utrzymaniu higieny ptaków. To niezwykle ważne, dlatego warto ułatwić im tą czynność, szczególnie w czasie suchych i upalnych dni.

karmnik-dla-ptakow-opalany-sklep-drewmistrz-pl

Jaki karmnik dla ptaków wybrać?

Stojąc przed wyborem karmnika dla ptaków, który ma spełniać swoją funkcję zarówno w sezonie wiosna/lato, jak i jesień/zima warto trzymać się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim:

  • karmnik nie może być za ciasny i zamknięty – wszystkie ptaki uwielbiają przestrzeń,
  • należy wybrać taki model, w którym będą mogły oglądać okolicę,
  • karmnik nie może być też za duży, aby nie odwiedzały go drapieżniki i gryzonie,
  • ważne jest, aby w karmniku nie znajdowały się żadne ruchome elementy, które poruszane na wietrze mogłyby odstraszać ptaki,
  • karmnik musi być skonstruowany tak, aby maksymalnie chronił karmę, wodę i same ptaki przed słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem.

Gdzie kupić karmnik dla ptaków?

Klasyczny, drewniany karmnik dla ptaków możesz kupić gotowy lub do samodzielnego montażu. Na rynku jest dostępnych wiele modeli, w tym:

  • surowe,
  • impregnowane,
  • czy opalane.

Ich ceny nie są wygórowane – zaczynają się już od kilkunastu złotych. Są wytrzymałe na panujące w naszym klimacie warunki atmosferyczne, a do tego pięknie ozdobią każdą zieloną przestrzeń. Warto postawić na karmnik dla ptaków – to element wyposażenia ogrodu, który spełni swoje zastosowanie o każdej porze roku.