Kącik dla niemowlaka w pokoju rodziców – jak go urządzić?

Kącik dla niemowlaka w pokoju rodziców – jak go urządzić?

Stworzenie kącika dla niemowlaka w pokoju rodziców to dobre rozwiązanie na pierwszych etapach życia dziecka. Zatroskani rodzice są blisko swojej pociechy, nawiązują z nią silną więź, przede wszystkim zaś mogą dopilnować, czy wszystko jest w porządku. Maluszek zyskuje zaś poczucie bezpieczeństwa, bo tuż obok są jego najbliżsi. Jak jednak stworzyć funkcjonalny, bezpieczny i wygodny kącik dla niemowlaka? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę?

Dziecko i rodzice w jednym pokoju – dlaczego warto?

Nowy członek rodziny, który pojawia się w domu, jest bardzo absorbujący. Rodziców zajmuje niemalże przez całą dobę, mimo że w pierwszych miesiącach życia przesypia większość doby. W grę jednak wchodzi przewijanie, uspokajanie, karmienie, pierwsze zabawy z maluszkiem i zapoznawanie go z otaczającym światem. Zarówno rodzice, jak i maluch chcą być blisko siebie. Stworzenie niemowlakowi kącika w pokoju rodziców to zatem dobre rozwiązanie na co najmniej kilka pierwszych miesięcy życia.

Dziecko czuje się bezpieczniej i pewniej, łatwiej zasypia, gdy tuż obok są jego rodzice. Ale i dorośli, którzy uczą się roli rodziców, czują się również lepiej, gdy nieustannie mają oko na swoją najmłodszą pociechę.

Rozkład pokoju i odpowiednie wyposażenie

Nawet w pozornie niewielkiej sypialni można wygospodarować miejsce na kącik dla niemowlaka. Należy jednak przemyśleć rozkład, kształt pokoju, a także wszystkie elementy wyposażenia. Być może przydadzą się pewne modyfikacje, inne meble, aby każdemu było wygodnie, ale z pewnością warto przearanżować to pomieszczenie.

Sprawdzą się zabudowane meble, w których będzie sporo miejsca do przechowywania, wykorzystana zostanie przestrzeń pod sufitem, za to pozostanie więcej wolnego miejsca niezbędnego do wygodnego poruszania się domowników. Z jednej strony stanie łóżko dla rodziców, po przeciwnej zaś łóżeczko dziecięce. Tuż obok komoda z przewijakiem, aby rodzice mieli gdzie umieścić ubranka i akcesoria do przewijania maluszka, a gdy pociecha już nie będzie wymagała przewijania, przewijak wystarczy zdemontować i pozostaje praktyczna komoda.

Zdrowy sen maluszka

Maluszkowi należy zagwarantować zdrowy sen, a to oznacza wybór nie tylko dopasowanego rozmiarem łóżeczka, ale i odpowiedniego materaca. Powinien on zapewniać higieniczność, właściwe odprowadzanie wilgoci oraz zatrzymywanie ciepła. Takie właściwości gwarantują materace dostępne w sklepie Rucken.pl.

Dobrze sprawdzi się konstrukcja łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami, a także możliwością ustawienia materaca na dopasowanej wysokości. Dzięki temu łóżeczko posłuży znacznie dłużej, nawet wtedy, gdy maluszek zacznie się już podnosić i podejmie próby wychodzenia z łóżeczka. Chodzi zarówno o zdrowy sen, jak i bezpieczeństwo oraz wygodę dziecka.

Przemyślmy, co można zamienić w dotychczasowej sypialni. Jakie meble się sprawdzą i jakie wyposażenie będzie absolutnie niezbędne dla dziecka. Stwórzmy jemu i sobie komfortowe warunki nie tylko do snu, ale i do codziennego rozwoju.