Jakie właściwości zdrowotne ma ocet?

ocet winny

Olej winny cieszy się coraz większą popularnością. Jest używany ze względu na swój ciekawy, bogaty smak oraz właściwości zdrowotne, które sprawiają, że powinien zagościć również w Twojej kuchni.

Jak powstaje ocet winy?

Ocet winny był znany już w starożytności, służył przede wszystkim do przyprawiania żywności, konserwował mięsa, ale był również pity. Korzystano z niego w celu zdezynfekowania ran, pomagał leczyć choroby i różne schorzenia, traktowano go jak współczesne antybiotyki. Ocet winny jest produkowany w trakcie procesu fermentacji octowej. Korzysta się z bakterii zaliczanych do rodziny Acetobacteriace. Niezbędnych składnikiem są winogrona – stosuje się zarówno odmianę białą, jak i czerwoną, a także wino białe i czerwone. Wszystko zależy od tego, jak ma smakować produkt finalny.

Ocet winny — właściwości zdrowotne

Wiesz już, że do produkcji octu winnego można wykorzystać zarówno winogrona, jak i wino. W każdym przypadku jest to cenny dodatek do diety, gdyż ocet wykazuje właściwości zdrowotne, jest źródłem ważnych witamin i minerałów. To produkt, po który sięgają osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy albo dbające o sylwetkę – na stałe gości w ich kuchni ze względu na niską wartość kaloryczną. Dodatkowo odpowiada za przyspieszenie metabolizmu i zahamowanie apetytu.

Ocet winny wykazuje działania bakteriobójcze, w jego składzie można znaleźć silne antyoksydanty (resweratrol), któremu przypisuje się działanie opóźniające proces starzenia. Przede wszystkim można zauważyć redukcję powstawania zmarszczek, przebarwień oraz plam starczych.

Czerwony ocet winny działa lepiej niż biała odmiana, gdyż znajduje się w nim znacznie więcej polifenoli. Wśród pozostałych niezwykle istotnych właściwości można wymienić wspomaganie trawienia, stymulację wydzielania soków żołądkowych. Z kolei obecność flawonoidów (tylko odmiana czerwona) pozwala obniżyć poziom cholesterolu we krwi, zmniejsza ryzyko zmagania się z miażdżycą oraz chorobami serca.

Ocet winny sprawdza się w redukowaniu ciśnienia krwi, przyczynia się także do wolniejszego wchłaniania glukozy, dzięki czemu unikamy gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi. Dzięki spożywaniu octu można zauważyć lepsze wchłanianie wapnia oraz magnezu z pożywienia, co jest uwarunkowane wysoką zawartością kwasu octowego.

Jeżeli w Twojej kuchnie nie stoi jeszcze buteleczka octu winnego, najwyższy czas to zmienić.