Wykonanie łatwo dostępnego w aptekach, w drogeriach, a nawet w niektórych większych supermarketach testu ciążowego jest najłatwiejszym i najszybszym sposobem sprawdzenia, czy zaszło się w ciążę. Dostępne w sklepach testy ciążowe są bardzo proste w użyciu i są w stanie bardzo szybko dać wiarygodny wynik, po którym, żeby dodatkowo potwierdzić zajście w ciążę, można od razu zaplanować wizytę u lekarza. W artykule dokładniej opisujemy, jak działają tego typu testy ciążowe oraz jakie są ich rodzaje.
Jak działają testy ciążowe?
Zasada działania testów ciążowych jest bardzo prosta. Testy mają za zadanie wykrywanie w moczu obecności gonadotropiny kosmówkowej beta hCG, czyli hormonu, który pojawia się w organizmie kobiety krótki czas po zapłodnieniu. Jego zadaniem jest podtrzymywanie wydzielania się odpowiadającego za utrzymanie ciąży progesteronu.
W każdym teście ciążowym znajdują się monoklonalne przeciwciała antv-hCG, które reagują na kontakt z gonadotropiną kosmówkową. Zastosowanie testu jest bardzo proste. Wynik testu jest widoczny już po kilku minutach. Dużą zaletą testów ciążowych jest także ich cena. W zależności od rodzaju testu kosztuje od kilku do około 30 zł. Ich dostępność jest więc bardzo łatwa.
Rodzaje testów ciążowych
Istnieje kilka rodzajów domowych testów ciążowych, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem użycia lub sposobem pokazania wyniku. Najpopularniejszymi rodzajami testów ciążowych są:
- Testy ciążowe strumieniowe – z wyglądu przypominają flamaster i przed użyciem wystarczy zdjąć plastikową nasadkę, która zasłania pasek do absorpcji moczu.
- Testy ciążowe płytkowe – w takich testach znajdują się dwa okienka: jedno do kontrolowania działania testu, a drugie do pokazania wyniku testu.
- Testy ciążowe paskowe – testy, które zanurza się w próbce moczu.
- Testy ciążowe cyfrowe – Które mogą mieć różną formę (strumieniową lub paskową), ale różnią się sposobem odczytywania wyniku, który jest pokazywany na elektronicznym wyświetlaczu.
W jakich przypadkach może dochodzić do powstania nieprawidłowego wyniku testu?
Wiarygodność ogólnie dostępnych testów ciążowych ocenia się na 95-99%. Bardzo dużo, jednak nie zmienia to faktu, że czasami testy ciążowe mogą wskazywać fałszywie ujemny lub fałszywie dodani wynik. Zazwyczaj do takich sytuacji dochodzi w wyniku błędnego użycia testu. Fałszywie negatywny wynik testu można osiągnąć także jeżeli do jego wykonania zostanie użyty mocz, który został nieco rozrzedzony. Fałszywie ujemny wynik testu może być też związany ze zbyt wczesnym jego wykonaniu. Zazwyczaj do wykonania testu trzeba poczekać przynajmniej 5 dni od zakończenia owulacji, a nie od współżycia. Istnieje także ryzyko, że wynik testu będzie fałszywie dodatni. O to, z jakich powodów może się tak stać zapytaliśmy naszego rozmówcę, specjalistę z Centrum Leczenie Niepłodności OVIklinika w Warszawie:
Fałszywie dodatnie wyniki testów ciążowych są możliwe np. po porodzie. Gonadotropina kosmówkowa utrzymuje się bowiem w moczu nawet przez kilka tygodni po porodzie, co sprawia, że wynik testu ciążowego w tym czasie faktycznie może być dodatni, mimo iż kobieta nie jest już w ciąży. To samo dotyczy kobiet, które są po poronieniu. Na zaburzenie wyniku testu ciążowego może mieć także wpływ przyjmowanie leków, w których składzie znajduje się hCG. Jeżeli przyjmuje się taki lek, przed wykonaniem testu należy odczekać przynajmniej 2 tygodnie, do czasu wydalenia tego hormonu z organizmu.
Test laboratoryjny ostatecznym potwierdzeniem zajścia w ciążę
W celu ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia zajścia w ciążę warto jest oczywiście wykonać także odpowiedni test laboratoryjny. Tu także może być wykonany test moczu, ale częściej w klinikach leczenia niepłodności stosuje się testy ciążowe z krwi. Wykonuje się je zarówno w gabinetach ginekologicznych, jak i w specjalnych klinikach np. w trakcie diagnostyki płodności. Testy ciążowe z krwi także polegają na sprawdzeniu zawartości w niej hormonu hCG. Ich dodatkową zaletą jest jednak to, ze oprócz samej obecności hormonu można w taki sposób określić także ich stężenie, co pozwala na określenie nie tylko czy kobieta zaszła w ciążę, ale także, w którym jest obecnie tygodniu.