Dzianina to nic innego, jak tkanina, która powstaje z jednej nitki. Uformowana jest ona w oczka i tworzy rzędy, które połączone są ze sobą w sposób prostopadły. Produkcją dzianiny jest na przykład robienie na drutach oraz na szydełku. To właśnie z dzianiny wykonane są wszystkie swetry, a także skarpetki i rękawiczki. Po dzianiny sięga obecnie chętnie wielu producentów odzieży. Jakie są znane dzisiaj rodzaje dzianin? Jakie są zalety tego rodzaju tkaniny? Na te i inne pytania odpowiedź poniżej.
Jakie są właściwości dzianiny?
Popularność dzianiny nie jest przypadkowa. Wynika ona z właściwości, jakie można przypisać tej tkaninie. Dzianina jest przede wszystkim niezwykle elastyczna. Jednocześnie rozciąga się we wszystkich kierunkach. Jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Jej niewątpliwym atutem jest ogromna przewiewność, co przekłada się na komfort użytkowania odzieży z niej wykonanej. Decydując się na odzież wykonaną z dzianiny, można być pewnym, że będzie ona doskonale się prezentować, a jednocześnie będzie naprawdę przyjazna dla ciała.
Jakie jest zastosowanie dzianiny?
Jak wynika z naszego wstępu, dziadziny to tkaniny o niezwykle szerokim zastosowaniu w przemyśle odzieżowym. Wykonuje się z nich nie tylko wspominane przez nas swetry i rękawiczki, ale również damskie bluzki, szaliki, czapki, pończochy, a nawet bieliznę osobistą i koszulki. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzianina wykorzystywana jest również w produkcji materiałów tapicerskich, technicznych, dekoracyjnych, a nawet…medycznych!
Najbardziej popularne rodzaje dzianin
Znanych jest wiele rodzajów dzianin, które cenione są zarówno przez producentów odzieży, jak i użytkowników. Do tych najbardziej popularnych zalicza się dzianiny:
- podwójne;
- żakardowe;
- mediolańskie;
- prążkowane;
- pojedyncze;
- o gęstym splocie.
Dzianina podwójna znalazła zastosowanie przede wszystkim w szyciu t shirtów. Jest to najprostsza ze wszystkich dzianin, jakie obecnie wykorzystywane są do szycia. Gwarantuje ona utrzymanie kształtu ubrania. Do wykonania takiej dziadziny wykorzystuje się zarówno włókna bawełniane, jak i poliestrowe, co sprawia, że można dopasować je do rodzaju ubrania.
Z kolei dziadzina żakardowa to idealny materiał na damskie sukienki mające przylegać do ciała. Układa się ona bowiem blisko sylwetki. Rozciąganie sprawia, że można ją modelować bez większych problemów.
Dzianina mediolańska to najlepszy wybór, jeśli zamierzamy szyć sukienki, które przypominają swetry. Z uwagi na to, że nie marszczy się na krawędziach można ją bez problemu marszczyć. Najczęściej do produkcji takiej dzianiny wykorzystywane są włókna nylonowe.
Dzianina prążkowa jest niezastąpiona wówczas, gdy szukamy tkaniny odpowiedniej do obszywania kurtek bądź wykonania mankietów. Natomiast z dzianiny pojedynczej można szyć luźne, nieprzylegające do ciała sukienki. Można ją marszczyć – doskonale zachowuje swój perfekcyjny kształt.
Dzianina o gęstym splocie jest chętnie wykorzystywana do szycia spodni, a także tych spódnic, które mają ściągacz. Do jej wykonania można wykorzystać włókna różnego rodzaju. Mogą to być włókna bawełniane, poliestrowe, jak i nylonowe. Jest to dzianina idealnie gładka i płaska.
Za pomocą jakich technik wytwarzana jest dzianina?
Do wytwarzania dzianin wykorzystuje się kilka technik. Może to być:
- technika falowania przędzy na folwarkach;
- technika szydełkowania na szydełkarkach;
- technika szydełkowania na osnowarkach.
Technika falowania przędzy na folwarkach to technika stosowana obecnie niezwykle rzadko. Została ona zastąpiona przez inne techniki, które są dużo bardziej efektywne. Zdecydowanie częściej dzianiny powstają na skutek zastosowania techniki szydełkowania na szydełkarkach. Dość chętnie stosowane są również osnowarki.
Dzianiny cieszą się obecnie ogromną popularnością. Wykorzystywane są powszechnie do produkcji różnego rodzaju odzieży zarówno damskiej, jak i męskiej. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie przemysł odzieżowy bez dzianin.