Jakie pudła kartonowe są najbardziej wytrzymałe?

jakie-pudla-kartonowe-sa-najbardziej-wytrzymale

Pudła kartonowe są wykorzystywane na wiele różnych sposobów. Stanowią ważny element dystrybucji i logistyki, są nieodzowne podczas przeprowadzek. Mogą wzmacniać działania marketingowe firmy, dzięki odpowiedniemu zadrukowaniu lub oklejeniu ich powierzchni. W odróżnieniu od opakowań z tworzyw sztucznych są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Sprawdź, czy są one wytrzymałe i na co zwrócić uwagę, wybierając pudło dla siebie!

Grubość tektury a wytrzymałość opakowania

Opakowania tekturowe można podzielić na wiele różnych rodzajów. Mają odmienną wielkość, sposób składania, przeznaczenie. Z uwagi na najlepsze parametry wytrzymałościowe warto wybrać pudła z tektury falistej lub litej. Pudła z tych materiałów są doskonałe do przeprowadzek, a także jako opakowania zbiorcze w transporcie towarów. Odpowiednio udekorowane sprawdzają się również jako pudełka ozdobne.

Jak podkreślają specjaliści firmy WOK, o trwałości kartonu decydują przede wszystkim gęstość tektury i rodzaj fal. Z doświadczenia wiadomo, że większa gramatura i liczba warstw tworzących powierzchnię kartonu, w skuteczny sposób poprawia te parametry. Z uwagi na fale w tekturze przyjęto podział na następujące grupy:

  • E – grubość 1,5 mm, tektura o 3 warstwach,
  • B – grubość 3 mm, tektura o 3 warstwach,
  • C – grubość 4 mm, tektura o 3 warstwach,
  • EE, EF – grubość 2,5 mm, tektura o 4 warstwach,
  • EB – grubość 4,5 mm, tektura o 5 warstwach,
  • BC – grubość 6,5 mm, tektura o 5 warstwach.

Warto jednak pamiętać, że im grubszy materiał, tym trudniejsze jest formowanie oraz składanie opakowania. Trzeba zatem optymalnie dobrać poszczególne parametry do indywidualnych potrzeb.

Przeznaczenie pudeł kartonowych

Wytrzymałość pudeł kartonowych zależy w dużej mierze od tego, jak są wykorzystywane. Profesjonalny producent opakowań w każdym przypadku wskazuje rodzaj oraz możliwe zastosowanie danego pudełka. Uwzględnia w takich informacji zastosowanie kartonu pod względem metod jego transportu oraz rodzaju zawartości.

Trzeba również mieć na względzie, że pewne towary i przedmioty wymagają ochrony z zewnątrz, ale i od wewnątrz. Podczas transportu konieczne jest ich unieruchomienie. Wówczas warto rozważyć użycie kartonów fasonowych, których nie trzeba sklejać ani szyć.

Dobrej jakości pudła są odporne na ściskanie oraz zgniatanie krawędziowe i płaskie. Takie cechy mają pudła łączone trwale za pomocą szwu lub kleju. Świetnie zabezpieczają zawartość, również w przypadku tzw. gabarytów. Są zatem wykorzystywane w transporcie sprzętu AGD i RTV.