Jakie oświetlenie jest najbezpieczniejsze dla wzroku?

Na rynku dostępnych jest wiele żarówek, dzięki którym emitowane jest światło. Różni je kilka ważnych szczegółów, między innymi odcień generowanej iluminacji, który określany jest poprzez wskaźnik oddawania kolorów. Które jednak oświetlenie jest najbezpieczniejsze dla wzroku? Żarówki powinno się dobierać starannie, czyli czytać załączone do nich etykiety, na których znaleźć można wysoce istotne informacje na temat właściwości emitowanego światła.

Dlaczego wybór dobrego oświetlenia jest ważny?

Jeśli chcemy dokonać dobrego zakupu żarówki, zawsze zwracajmy uwagę na szczegóły ich dotyczące. Nie sugerujmy się jedynie powszechną opinią, że warto zainwestować w oświetlenie ledowe. W tym przekonaniu tkwi, oczywiście, prawda, ale należy pamiętać, że każda żarówka może mieć zupełnie inne parametry, a więc nie można powiedzieć, że wszystkie lampy LED emitują maksymalnie korzystne dla wzroku światło – podpowiada pracownik MKJB Krzysztof Mucha, firmy prowadzącej sklep internetowy światło-cienie.pl oferujący bogaty wybór oświetlenia.

Kluczem do sukcesu, czyli wybrania dobrej żarówki, jest dokładne zapoznawanie się z etykietami załączonymi do produktu. Istnieje kilka oznaczeń, dzięki którym z powodzeniem możemy wybrać takie źródło światła, które będzie nie tylko odpowiednie dla danego pomieszczenia, ale też korzystne dla naszego wzroku. Dbanie o oczy polega między innymi na nienarażaniu go na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Należy pamiętać, że dobre oświetlenie to takie, które jest maksymalnie bezpieczne dla naszego wzroku.

Kluczowe parametry techniczne

Przede wszystkim dobrze zwrócić uwagę na barwę światła, która wyrażana jest w kelwinach (K). Najbardziej zbliżone do naturalnego jest światło emitowane dzięki żarówkom z oznaczeniem od 3300 K do 5300 K. Żarówki poniżej 3300 K generują ciepłe światło, które jest idealnym rozwiązaniem w miejscach przeznaczonych do wypoczywania, czyli między innymi w sypialni. Także w przypadku lamp do salonu warto przemyśleć dobranie tego typu oświetlenia. Nie jest ono korzystne wtedy, kiedy chcemy na przykład poczytać. Nie sprawdzi się też jako oświetlenie łazienkowe. Wówczas należy wybrać żarówki z oznaczeniem powyżej 5300 K, które emitują światło o zimnej barwie. Ważny jest też wskaźnik oddawania kolorów (Ra lub CRI), im wyższą ma wartość, tym barwy obiektów, na które pada światło, są bardziej zbliżone do faktycznych.

Dużym zainteresowaniem cieszą się w ostatnich latach żarówki LED, powodem tego jest przede wszystkim ich energooszczędność. Nie można jednak zapominać, że każda żarówka, nawet ta ledowa, może się znacząco różnić od innych, to znaczy mieć inne parametry techniczne. W związku z tym należy inwestować w wysokojakościowe produkty, które oznaczane są odpowiednimi wartościami.