Jakie elementy mają wpływ na zdrowy sen dziecka

W czasie snu dziecko odpoczywa, regeneruje się, a jego mózg przetwarza informacje nagromadzone przez cały dzień. Dla maluszka zdrowy sen jest podstawą prawidłowego rozwoju. Ma znaczenie dla przybierania na masie, wzrostu, rozwoju poszczególnych układów i nie tylko. Jakie elementy mają wpływ na efektywny i zdrowy sen malucha? Czego nie może zabraknąć w przestrzeni organizowanej z myślą o śpiących najmłodszych?

Odpowiednia temperatura i zasłonięte okna

W pokoju, w którym będzie spał maluszek, temperatura nocą nie powinna przekraczać 20 stopni Celsjusza. Nie należy również pozostawiać włączonego światła, nawet lampki, która oferuje subtelną poświatę. Światło to sygnał dla mózgu, że nastaje dzień i czas się budzić. Dzieci zaś, im młodsze, tym więcej czasu przesypiają. Trzeba zatem zasłonić rolety czy żaluzje i zaciemnić pokój maluszka, aby jego organizm faktycznie mógł wypocząć i nie zmagał się z pobudzającymi bodźcami – nocą nie na to jest pora!

Łóżeczko i materac to podstawa

Odpowiednie warunki w pokoju maluszka to nie wszystko. Należy także zadbać o dobrze dopasowane łóżeczko wraz z materacem. Jak je dobierać?

Łóżeczko musi oferować wymiary, które pozwolą na komfortowy sen dziecka. Najczęściej mebelek ten znajdujemy w standardowych rozmiarach. Na tym jednak nie koniec. Do łóżeczka trzeba dobrać materac, który nie będzie sprawiał problemów podczas jego umieszczania na samym dole. Materac nie może być również za mały, ponieważ między jego bokami a szczebelkami pozostaną wolne miejsca, w które maluszek zacznie wkładać rączki czy nóżki, a stąd krótka droga do urazu. Odpowiednich rozmiarów i jakości wykonania materace można znaleźć na stronie https://rucken.pl/.

Materacyk powinien być na tyle twardy, aby dziecko się w nim nie zapadało, lecz miało równe podparcie na całej powierzchni ciała. Poza tym warto stawiać na produkty antyalergiczne, dodatkowo ze zdejmowanym pokrowcem, który nadaje się do prania.

Relaks tuż przed snem

Maluch szybciej zaśnie, a jego sen będzie błogi i spokojny, jeśli wcześniej rodzice zadbają o relaks swojej pociechy. Może to być delikatny masaż, który ułatwia zaśnięcie, ponadto pozwala na budowanie więzi między rodzicem a dzieckiem. Masaż z zastosowaniem olejku przeznaczonego dla dzieci wpływa również bardzo dobrze na skórę dziecka. To połączenie przyjemnie spędzonego czasu wraz z pielęgnacją wrażliwej skóry maluszka.

Sen jest niezwykle ważny dla każdego człowieka. Ogromne znaczenie ma już od pierwszych dni życia dziecka, dlatego tak istotne jest, aby zadbać o przestrzeń, w której maluszek będzie codziennie usypiał. Znaczenie ma zarówno dobrze dopasowane łóżeczko wraz z materacem, kojąca atmosfera, bliskość rodzica, jak i czas spędzony na wspólnym relaksie.

Spokojny i głęboki sen przynosi dziecku regenerację, a także w znaczącym stopniu wpływa na jego prawidłowy rozwój. Korzystając z powyższych wskazówek i zwracając uwagę na każdy element wyposażenia przestrzeni dziecięcej, rodzice mogą spać równie spokojnie, co ich pociecha.