Odprowadzenie ścieków z budynków mieszkalnych jest obowiązkowe, a ustalenie odpowiedniego systemu odpowiedzialnego za tą czynność konieczne jest do uzyskania pozwolenia na budowę. Istnieje wiele rozwiązań na usuwanie ścieków. Przydomowa oczyszczalnia jest jednym z nich. To doskonała alternatywa między innymi dla popularnego szamba. Jeśli rozważmy budowę przydomowej oczyszczalni ścieków, warto wiedzieć, z jakimi formalnościami trzeba się zmierzyć oraz jak właściwie działa system oczyszczania.
Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?
Utylizacja ścieków przy pomocy przydomowej oczyszczalni to rozwiązanie ekologiczne oraz niemalże bezobsługowe. Doskonałym przykładem jest oczyszczalnia przydomowa BioDisc, która doskonale sprawdza się w jednorodzinnych domach. Podstawową funkcją oczyszczalni ścieków jest rozłożenie substancji zawartych w ściekach na te nieszkodliwe i bezpieczne dla nas i środowiska naturalnego. Odbywa się to poprzez wykorzystanie intensywnych i naturalnych procesów biologicznych, które oczyszczają ścieki. Dopiero w takiej formie, mogą zostać odprowadzone do gruntu, rzeki czy rowu melioracyjnego w sposób całkowicie niewpływający na środowisko.
Podstawowe wymagania formalne
Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków nie wymaga od nas wielu formalności. W przypadku gdy jej wydajność będzie wynosić do 7,5m³ ścieków na dobę, niepotrzebne jest uzyskanie specjalnego pozwolenia na budowę. Bardzo dużym ułatwieniem, które praktycznie pozwoli na uniknięcie formalności do minimum, jest określenie już na etapie projektu budowlanego, oczyszczalni przydomowej, jako rozwiązania dla gospodarki ściekowej. W ten sposób uzyskując pozwolenie na budowę domu, mamy również zgodę na wybudowanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Natomiast w innym wypadku konieczne będzie zgłoszenie budowy do odpowiedniego wydziału Architektury i Budownictwa w Starostwie.
Kiedy opłaca się budowa oczyszczalni?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie korzystne przede wszystkim w sytuacji, gdy budownictwo jest stosunkowo rozproszone. W takiej sytuacji podłączenie do zbiorczej kanalizacji może być niemożliwe bądź bardzo kosztowne. Doskonale wtedy sprawdza się własna oczyszczalnia ścieków, która jest praktycznie bezobsługowa, a roczne koszty jej użytkowania są niewielkie. Profesjonalną budową oczyszczalni przydomowych zajmuje się między innymi doświadczony wykonawca Mawex-Eco z Małopolski. Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków można skorzystać z kilku rodzajów tego rozwiązania i maksymalnie dopasować je do indywidualnych potrzeb.