Jaki wiek jest optymalny na posłanie dziecka do przedszkola?

jaki-wiek-jest-optymalny-na-poslanie-dziecka-do-przedszkola

Wielu rodziców ma wątpliwości, czy może posłać już swoje dziecko do przedszkola. Z jednej strony obawiają się, czy poradzi sobie ono w nowym otoczeniu, z drugiej chcą nadal realizować się zawodowo i podreperować domowy budżet. Choć prawo oświatowe ściśle określa wiek, w którym maluch może zacząć uczęszczać do takiej placówki, to nie każdy z nich osiąga w tym czasie tzw. dojrzałość przedszkolną. Kiedy zapisać swoją pociechę do przedszkola?

Przepisy oświatowe

Zgodnie z artykułem 31 prawa oświatowego optymalny wiek do przedszkola osiąga dziecko, które z początkiem roku szkolnego, w roku kalendarzowym kończy 3 lata. Oznacza to, że do placówki takiej można posłać zarówno malucha, gdy ten osiągnął taki wiek w pierwszej połowie roku jak i tego urodzonego w listopadzie lub grudniu. Zgodnie z przepisami w jednej grupie różnica wieku między poszczególnymi szkrabami może sięgać nawet 11 miesięcy. Dodatkowa prawo uwzględnia pojęcie tzw. uzasadnionej sytuacji, które nie zostało bliżej wytłumaczone, lecz pozwala na posłanie do przedszkola malucha, gdy ten ukończy 2,5 roku.

Gotowość przedszkolna

Ze względu na to, że każde dziecko rozwija się i dojrzewa inaczej, nie ma optymalnego wieku na pójście do przedszkola, w jakim należy posłać go do przedszkola. Podejmując taką decyzję, warto zwrócić uwagę na czynniki takie jak jego:

  • stopień przystosowania do życia społecznego,
  • zaradność,
  • umiejętność samodzielnego załatwiania potrzeb,
  • brak lęku separacyjnego.

Stopień przystosowania do życia społecznego malucha

Do Centrum Zabawy i Rozwoju “Elfik” można posłać dziecko, które jest w stanie zaakceptować, że przez kilka godzin nie będzie przy nim mamy. Najłatwiej sprawdzić jego gotowość zostawiając go pod opieką różnych osób zwłaszcza tych, z którymi nie przebywa na co dzień. Nie powinien wówczas dostać ataku histerii. Dodatkowo, jeżeli maluch na przykład spacerując, nawiązuje kontakt z innymi dziećmi i nie obawia się do nich podchodzić, wówczas najprawdopodobniej można zaprowadzić go do placówki.

Umiejętność samodzielnego załatwiania swoich potrzeb

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, decydując się na posłanie swojego malucha do przedszkola, jest fakt czy potrafi on samodzielnie sygnalizować swoje podstawowe potrzeby fizjologiczne. Jeżeli umie korzystać z toalety i papieru toaletowego, mydła i ręcznika, a także posługiwać się nożem i widelcem, wówczas można już zapisać go do przedszkola. Dobrze też zwrócić uwagę, czy potrafi samodzielnie ubierać się i rozbierać, nawet jeżeli robi to jeszcze nie do końca poprawnie.