
Farby dyspersyjne to obecnie najczęściej stosowany rodzaj farb w naszych wnętrzach. Są to farby stosunkowo tanie, ładne i do tego pozwalają nam na przynajmniej ograniczone mycie powierzchni nimi pokrytymi. Ogromne znaczenie ma też fakt, że są to farby zdrowe, ponieważ w czasie wysychania jedyna substancja, jaka dostaje się do powietrza, to para wodna. Spoiwem takiej farby jest specjalny polimer, który nie przekształca się chemicznie, ale zwyczajnie zasycha. Z tego typu farby będziemy mogli też skorzystać w miejscach narażonych na działanie czynników mechanicznych.
Trzy rodzaje farb dyspersyjnych
Farby dyspersyjne, często określane mianem farb emulsyjnych, to farby dające się podzielić na trzy podstawowe rodzaje:
• Rodzaj I – farby odporne na szorowanie;
• Rodzaj II – farby odporne na zmywanie;
• Rodzaj III – farby odporne na ścieranie na sucho.
Jak nietrudno zauważyć, jedna farba emulsyjna od drugiej różni się w tym układzie jakością polimeru stanowiącego jej spoiwo. Najlepszy i zarazem najdroższy polimer znajduje się w farbach rodzaju I, gdzie mimo zabrudzenia, można ściany wyszorować. Także farby rodzaju II i III mają wciąż dobry, choć oferujący ograniczone możliwości polimer. Co ważne, nie należy zawsze decydować się na to, co jest teoretycznie najlepsze.
Co wybrać?
Rodzaj I farb dyspersyjnych najlepiej sprawdza się na określonym podłożu. Dlatego jeśli jest to pierwsza warstwa farby na nowej powierzchni, warto zastosować właśnie ten rodzaj. Będzie z nami przez lata i każdy późniejszy remont będzie dzięki niej łatwiejszy. Ten rodzaj farby jest oczywiście niezbędny wszędzie tam, gdzie przewidujemy konieczność regularnego czyszczenia. Ważne jest jednak upewnienie się, że podłoże będzie odpowiednio zagruntowane, ponieważ o jakości powłoki malarskiej zdecyduje w tym przypadku pierwotna jakość podłoża.
Rodzaj II jest wybierany zazwyczaj wtedy, kiedy cena nie jest głównym wyznacznikiem naszego wyboru. Wiąże się to także z tym, że trochę droższe farby oferują zwykle też przynajmniej nieznacznie lepsze właściwości estetyczne – ładniejszy pigment. Takiej farbie nie jest straszna wilgoć, więc można ją stosować w miejscach, gdzie od czasu do czasu będzie pojawiała się woda lub różnego rodzaju zabrudzenia wymagające przemycia.
Rodzaj III nie powinien być traktowany jako opcja absolutnie ekonomiczna. Najtańsze farby dyspersyjne zachowują wszystkie najważniejsze cechy farb tego typu i nadają się znakomicie chociażby do sypialni, gdzie raczej nie spodziewamy się wilgoci lub poważniejszych zabrudzeń na ścianach.