Jaki procesor wybrać? Porównanie AMD i Intel

Porównanie procesorów AMD i Intel. Która z marek jest lepsza?

Obecnie największymi gigantami jeśli chodzi o procesory, są Intel i AMD. Walka nimi ciągnie się już od dawna. Jeśli poszukujesz informacji na temat procesora, natkniesz się na wypowiedzi zwolenników jednej i drugiej marki i ich dyskusje. Prawda jest taka, że AMD i Intel idą łeb w łeb, a dobór procesora powinien opierać się na tym, do czego używasz komputer. Przeczytaj, jakie modele proponują obie marki, co i w jakim przypadku warto wybrać.

Co warto wiedzieć o procesorach Intel?

Procesory Intel to najpopularniejsze procesory na rynku. O ich popularności świadczy przede wszystkim to, że skutecznie zaspokajają potrzeby użytkowników. Procesory Intel, które znajdziesz np. w internetowym sklepie komputerowym ProPCnet, występują w wielu modelach. Do podstawowych zaliczamy Intel Core i3, który doskonale sprawdza się do codziennej pracy biurowej. Z kolei modele Core i5, i7 oraz i9 są przeznaczone dla graczy, którzy chcą, aby ich komputer śmigał podczas grania lub oglądania multimediów. Seria i7 i i9 to doskonała propozycja dla bardziej wymagających fanów gier, którzy szukają niezawodnego sprzętu do najnowszych tytułów na rynku i są w stanie poświęcić na procesor większy budżet.

Czym charakteryzują się procesory AMD?

Sprzęty marki AMD cieszą się coraz większą popularnością w świecie komputerowym. Swoimi modelami dorównują gigantowi, jakim jest Intel, a w niektórych przypadkach go prześcigają. Procesory AMD podobnie, jak ich konkurencja, występują w modelach uniwersalnych przeznaczonych dla osób, które korzystają z komputera do codziennej pracy czy przeglądania Internetu. Znajdziemy także modele przeznaczone dla profesjonalistów np. grafików, czy programistów, a także procesory typowo gamingowe.

AMD czy Intel? Jaki procesor wybrać?

Jeśli szukasz jednoznacznej odpowiedzi, jaki procesor wybrać, zaoszczędzimy Ci czasu. Nie ma takiej odpowiedzi, bo wszystko zależy od Twoich potrzeb. Przede wszystkim weź pod uwagę, jak będziesz korzystał z komputera. Jeśli szukasz sprzętu do codziennej pracy biurowej i surfowania po Internecie, poszukaj starszych serii procesorów AMD np. Ryzen 3 lub 5. Dobrym wyborem do domowego komputera będą też procesory Intel Core i3 albo i5. Z kolei dla graczy polecamy procesory o większej ilości rdzeni. Mocne modele znajdziesz zarówno u marki AMD, jak i Intel, więc warto porównać je cenowo. Mowa tu np. o Intel Core i7 i i9 oraz podobny AMD Ryzen 7. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej poradzić się pracowników sklepu komputerowego, którzy pomogą Ci dobrać odpowiedni model.