Zdrowy oraz dobry jakościowo sen bardzo często uzależniony jest odpowiedniej kołdry.
Na rynku dostępnych jest wiele modeli kołder, spośród których odnalezienie się nie jest łatwym zadaniem. Przed wyborem idealnej warto poznać ich rodzaje oraz dowiedzieć się, czym się charakteryzują. Zapraszamy więc do lektury dzisiejszego poradnika, który powstał we współpracy z portalem QUIN.pl!
Rodzaj wypełnienia kołdry – na co zwrócić uwagę?
Jednym z najważniejszych aspektów, wpływających na wybór idealnej kołdry jest jej wypełnienie. Ma ono niebagatelny wpływ na jej właściwości cieplne oraz zwiększa komfort podczas jej użytkowania. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołder, które można podzielić na kołdry tradycyjne, naturalne oraz syntetyczne.
Pierwsze z nich, czyli tradycyjne to najczęściej kołdry puchowe oraz wypełnione pierzem. W kołdrach puchowych najczęściej wykorzystuje się puch gęsi lub kaczy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ten rodzaj wypełnienia był standardem w większości domów, dziś mogą pozwolić sobie na nie tylko nieliczni. Wypełnienie puchem kołdry sprawia, że staje się ona lekka, sprawnie odprowadza wilgoć, jednocześnie zapewniając doskonałą izolację termiczną. Warto wiedzieć, że ten rodzaj wypełnienia nie zawsze może być stosowany przez osoby ze skłonnościami do alergii. Kołdry z pierza są nieco tańsze niż puchowe, są też cięższe i odznaczają się nieznacznie gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi.
Kołdry naturalne zapewniają doskonały przepływ powietrza, pozwalają skórze oddychać, jednocześnie dobrze ogrzewają ciało podczas snu. Do najczęstszych wypełnień stosowanych w kołdrach naturalnych można zaliczyć wypełnienie wełniane, jedwabne oraz bambusowe. Kołdry wełniane to jedne z najbardziej ciepłych kołder dostępnych na sklepowych półkach i wytwarzane są najczęściej z określonych gatunków owiec czy wielbłądów. Mogą być stosowane przez alergików – wykazują silne właściwości hipoalergiczne oraz nie uczulają. Coraz większą popularnością cieszą się także kołdry z wypełnieniem bambusowym, które mogą być stosowane także przez dzieci. Bambus jest materiałem do produkcji którego nie wykorzystuje się sztucznych nawozów oraz chemicznych substancji. Doskonale absorbuje wilgoć, doskonale reguluje temperaturę ciała, jest także antyalergiczna oraz przeciwgrzybiczna. Do najbardziej luksusowych kołder zalicza się kołdry z wypełnieniem jedwabnym. Najczęściej stosowane w latem, wykazują właściwości antystatyczne, dzięki czemu nie przyciągają kurzu i mogą korzystać z nich alergicy.
Kołdry syntetyczne są zdecydowanie tańsze niż pozostałe rodzaje. Co ważne, mogą być prane w pralce, bez uszkodzeń na ich jakości. Są jednak mniej trwałe niż kołdry tradycyjne czy naturalne. Mogą być wypełnione granulatem silikonowym, włóknem poliestrowym lub silikonowym.
Klasa termiczna kołdry – czym jest i dlaczego jest tak ważna?
Właściwości termiczne kołdry odpowiadają na pytanie w jakim stopniu będzie ona mogła zapewnić ciepło jej użytkownikom. Do określania rezystancji termicznej kołder przyjęto trzy zasadnicze skale. Pierwsza z nich (najprostsza) dzieli kołdry pod względem pory roku podczas której będzie użytkowana i zalicza się do nich kołdry:
- zimowe,
- letnie,
- ultralekkie (dedykowane podczas bardzo wysokich temperatur),
- uniwersalne, które można stosować przez cały rok.
W wyborze idealnej kołdry mogą pomóc także dwie skale ich ciepłości, czyli skala TOG oraz skala liczbowa. Pierwsza rozpoczyna się od wartości 3, charakteryzujących kołdry ultralekkie, a jej maksymalną wartością jest 16,5 dla kołder przeznaczonych na największe mrozy. W przypadku skali liczbowej (sześciostopniowej), najniższa cyfra opisuje kołdry najchłodniejsze a maksymalna te najbardziej ciepłe.
Jakie poszycie kołdry wybrać?
Odpowiednie poszycie kołdry jest odpowiedzialne za komfort używania kołdry oraz jej trwałość. Na rynku dostępnych jest wiele modeli poszycia, a do najczęściej wybieranych należą kołdry bawełniane które są bardzo higieniczne i nadają się do prania w pralce, oraz kołdry z poszyciem bawełniano – poliestrowym, stanowiące tańsze rozwiązanie niż poszycie bawełniane, jednak odznaczające się podobnymi właściwościami.
Wiele osób docenia też poszycie z mikrowłókien (np. mikrofibry lub mikrofazy) miękkie i przyjemne w dotyku, jednak mało trwałe oraz poszycia wykonane z satyny lub jedwabiu dedykowane osobom uczulonym na kurz i roztocza. Więcej inspiracji i porad znajdziecie na: pazybezskazy.pl/kategoria/dom/