Jaka bateria kuchenna będzie najlepsza do Twojej kuchni? Podpowiadamy

Jaka bateria kuchenna będzie najlepsza do Twojej kuchni? Podpowiadamy

Kuchnia to jedno z najczęściej używanych pomieszczeń. Planując jej aranżację, warto więc zadbać nie tylko o aspekty wizualne, ale również o funkcjonalność. Dzięki temu znacząco zwiększysz komfort użytkowania. Jednym z istotnych elementów jest bateria kuchenna, która powinna zostać dopasowana do Twoich oczekiwań. Czytaj dalej i sprawdź, jakie kwestie są szczególnie istotne przy jej zakupie.

Bateria kuchenna a styl wnętrza

Głównym założeniem podczas aranżacji wnętrz jest uzyskanie spójnego i estetycznego wystroju. Jest to możliwe tylko i wyłącznie poprzez umiejętne dopasowanie wszystkich elementów znajdujących się w danych pomieszczeniu – zarówno tych większych, jak i nieco mniejszych. Tym samym, wybierając baterię kuchenną, musisz dokładnie zastanowić się nad efektem, który chcesz uzyskać. W nowoczesnych wnętrzach wylewka powinna przyjąć minimalistyczną formę i proste wykończenie. We wnętrzach klasycznych może być z kolei nieco bardziej fikuśna, przyjmując niebanalną formę i kształt.

Bateria ścienna czy stojąca?

Baterie kuchenne ze względu na sposób montażu dzielą się na ścienne i stojące. Modele stojące montowane są w blacie lub otworze zlewozmywaka. Cała instalacja znajduje się zatem właśnie pod nim. Ścienne montuje się natomiast bezpośrednio na ścianie i chociaż są coraz mniej popularne, to nadal są w użyciu. Najczęściej wybierają je osoby, które nie chcą remontować instalacji wodnej. Czasami liczy się też styl aranżacji, gdyż jest to doskonała propozycja do tradycyjnie urządzonej kuchni.

Rodzaj wylewki

Bateria w kuchni musi być wszechstronna. Jak zapewne wiesz, zlewozmywak nie służy tylko do mycia naczyń. Czasami też trzeba napełnić np. duży garnek. To sprawia, że wylewka kuchenna musi mieć większy zasięg niż łazienkowa. W odpowiedzi na potrzeby klientów na rynku pojawiły się np. modele z wyciąganą wylewką.

Istotny może być też rozmiar tego elementu, który należy dopasować do głębokości zlewozmywaka. Dzięki temu unikniesz rozchlapywania wody. Przyjmuje się, że głębokie komory wymagają raczej średniej wylewki, płytkie natomiast dość wysokiej.

Powłoka głowicy baterii

Głowica baterii to element, przez który wypływa woda. Warto więc zadbać o to, aby była trwała i zapewniała odpowiednią szczelność. Do wyboru masz modele granitowe, chromowe i ceramiczne. Chociaż zdecydowanie droższe, to najlepsze są modele ceramiczne – głównie dlatego, że wykazują wysoką odporność na uszkodzenia i nie przeciekają.