Jak zasłonić okno z łukiem?

okno z lukiem

Okna z łukiem są ponadczasową ozdobą wielu budynków, zarówno tych w stylu nowoczesnym, jak i tych tradycyjnych. Nadają one elegancji i charakteru, jednak w kwestiach praktycznych bywają problematyczne. Dowiedz się, jakie rozwiązania pozwalają na zasłonięcie okna z łukiem.

Okno z łukiem – jak je zasłonić?

Okno z łukiem nadaje wnętrzu luksusowego charakteru. Jego niestandardowy kształt zwraca na siebie uwagę. Zasłonięcie go nie jest jednak łatwym zadaniem. Nie wchodzą tu w grę klasyczne osłony okienne, takie jak zasłony i firanki, ponieważ ukryłyby jego urok i wyjątkowy kształt. Nie ma możliwości także zastosowania zwykłej rolety materiałowej – również zasłoniłaby okno, które przecież jest ozdobą. Istnieją jednak osłony okienne, które mogą rozwiązać ten problem.

Sposób na zasłonięcie okna z łukiem

Najpopularniejszym i najlepszym rozwiązaniem, które pozwala zasłonić okna z łukiem, są rolety plisowane. Nazywane bywają także plisami okiennymi. Są to osłony okienne wykonane z usztywnionego materiału, który składa się w charakterystyczną harmonijkę. Pozwala to na stworzenie kształtu, w którym jedna strona rolety będzie ciasno złożona, a druga rozwinięta niczym wachlarz. W ten sposób właśnie można zasłonić okna półokrągłe, z łukiem czy w kształcie trójkąta lub trapezu.

Zalety rolet plisowanych

Rolety plisowane stosowane są nie tylko w przypadku otworów okiennych o niestandardowych kształtach. Równie dobrze sprawdzają się w przypadku zwykłych, prostokątnych okien, również tych dachowych. Dzięki temu można zapewnić spójną aranżację osłon okiennych w całym domu, niezależnie od kształtów czy rozmiarów szyb. Niepodważalną korzyścią tego rozwiązania jest oczywiście możliwość ochrony przed światłem z zewnątrz. W dzień plisy blokują słońce, które może powodować nagrzewanie się pomieszczeń i utrudniać korzystanie z ekranów. W nocy natomiast blokują światło lamp ulicznych, zapewniając ciemność, która ułatwia zasypianie, a także chronią przed przedwczesną pobudką spowodowaną wschodem słońca.

Budowa rolet plisowanych

Rolety plisowane sterowane są bez użycia systemu łańcuszkowego. Zasłania się je i odsłania za pomocą uchwytów zamieszczonych na górny i dolnym brzegu plisy. Pozwala to na odsłonięcie dowolnej części okna i całkowitą regulację poziomu naświetlenia pomieszczenia. Konstrukcja ta jest wspierana przez prowadnice boczne, które zapewniają jej stabilność. Dzięki nim roleta pozostaje dokładnie w tym miejscu, w którym się ją zostawi.

Jaki rodzaj rolety plisowanej wybrać?

Rolety plisowane na okna o niestandardowych kształtach muszą być wykonane na wymiar. Dzięki temu mogą być idealnie dopasowane i zapewnić komfort użytkowania oraz szczelną ochronę przed światłem z zewnątrz. Takie rozwiązanie oferuje między innymi sklep internetowy Rolety-Żaluzje-Katowice. Zamawiając osłony okienne na wymiar ma się także możliwość personalizacji ich wyglądu i funkcjonalności. Można wybierać spośród tkanin całkowicie zaciemniających, odbijających światło lub takich, które je rozpraszają. Wszystkie rodzaje materiałów dostępne są w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala dopasować je do wystroju swojego domu.