Jak zapobiegać pożarowi w domu czy firmie?

Z roku na rok liczba pożarów w firmach czy biurach zmniejsza się. Jednak nadal pożar jest to poważne zagrożenie: dla nas, osób przebywających w pobliżu oraz naszego mienia, które może zostać zniszczone. Co robić by czuć się bezpiecznie? Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia pożaru? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Jak wybucha pożar?

Najczęstszą przyczyną wystąpienia ognia jest działanie człowieka i jego zaniedbania. Powodów powstania pożarów jest ponad tysiąc, jednak do najczęstszych możemy zaliczyć: używanie urządzeń elektrycznych niezgodnie z ich zastosowaniem/ przeznaczeniem oraz pozostawienie źródeł ognia podczas naszą nieobecność np. kuchenek do gotowania, świeczek. Jeśli mówimy o firmach tutaj powody zaprószenia ognia są podobne, możemy do tego dołączyć niewłaściwą obsługę maszyn z zasilaniem elektrycznym.

W kilka minut ogień jest w stanie zająć kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni. A brak podjęcia działań zaraz po wybuchu pożaru spowoduje utrudnienie w przeprowadzeniu akcji gaśniczej lub jej uniemożliwienie przez dużą ilość dymu. Ważne jest by szybko zacząć działać i zastosować akcje gaśnicą. Oczywiście w pierwszej kolejności powinniśmy chronić swoje zdrowie oraz zadbać o inne osoby. Jeśli upewnimy się, że wszyscy są bezpieczni a straż pożarna powiadomiona możemy przystąpić do akcji gaśniczej.

Czym skutecznie gasić pożar?

Kiedy widzimy źródło ognia powinniśmy przystąpić do akcji gaśniczej. Upewnimy się, że napięcie w budynku zostało wyłączone. Najszybciej możemy odłączyć je przedpożarowym wyłącznikiem prądu. Weźmy gaśnice i przystąpmy do gaszenia ognia. W zależności od materiału, który się pali powinniśmy zastosować odpowiedni typ gaśnicy. Gaśnice proszkowe są jednymi z bardziej uniwersalnych gaśnic. Sprawdzą się do gaszenia pożarów z grup A B C. Natomiast gaśnica śniegowa co2 stosowana jest w serwerowniach czy podczas gaszenia urządzeń elektrycznych, nie zostawiają one śladów po zakończeniu gaszenia, oraz nie uszkadzają urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Istnieją również inne rodzaje gaśnic: pianowe, wodne mgłowe.

Pożar również możemy ugasić za pomocą koca gaśniczego. Jego duża masa sprawia, że po położeniu na źródło ognia odcina on tlen i powoduje zduszenie płomieni. Koce gaśnicze są niezwykle skuteczne w gaszeniu pożarów paliw, dlatego też znajdują się do ochrony przeciwpożarowej na każdej stacji paliw.

Co warto wiedzieć by uniknąć pożaru w naszym obiekcie?

Kiedy nie mamy możliwości użycia profesjonalnego sprzętu gaśniczego możemy koc gaśniczy zastąpić inną płachtą lub plandeką. Jeśli mamy obawy o nasze zdrowie a wszyscy ludzie są już bezpieczni nie powinniśmy podejmować ryzyka, ponieważ może się okazać, że za chwilę nam będzie potrzebna pomoc.

W budynku gdzie pracują ludzie, lub nawet w domu powinniśmy mieć apteczkę, dzięki apteczce szybko będziemy mogli udzielić pierwszej pomocy innym. Apteczki podobnie jak gaśnice mają różne zastosowanie. Znajdziemy apteczki samochodowe, zakładowe, domowe czy wiele innych. Różnią się one między sobą wyposażeniem.

Przegląd oraz konserwacja budynku jest bardzo ważnym czynnikiem ochrony przeciwpożarowej. Ponieważ sprawny system SSP w budynku daje gwarancje szybkiego powiadomienia o pożarze co ogranicza straty materialne oraz minimalizuje ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru.

By zapobiec pożarowi w naszej firmie czy biurze powinniśmy zainstalować system sygnalizacji pożaru oraz zakupić gaśnice przystosowane do gaszenia naszego obiektu. Warto również zakupić piktogramy czyli znaki ppoż, ewakuacyjne. Które wskażą gdzie znajduje się gaśnica, hydrant czy kierunek wyjścia ewakuacyjnego.