Jak zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas wędrówki po górach?

Pakując się na wycieczkę w góry, zdecydowanie trzeba dobrze zastanowić się nad zawartością plecaka, aby nie dźwigać niepotrzebnych rzeczy oraz zabrać wszystko to, co będzie niezbędne. Góry to wymagający teren do wędrówek, dlatego akurat tam większe jest ryzyko poślizgnięcia się, upadku i skaleczenia.

Co spakować na wycieczkę w góry?

Gdy trasa wycieczki jest dobrze zaplanowana, przychodzi czas na spakowanie plecaka. Bardzo ważne jest spakowanie aktualnej mapy i naładowanego telefonu komórkowego. Może przydać się również niewielki kompas. W plecaku powinno się znaleźć coś do jedzenia np. kanapki, czekolada lub taki prowiant, który nie ulegnie zepsuciu przez cały dzień. Trzeba wziąć tyle napojów, aby wystarczyło na cały czas wycieczki lub sprawdzić, czy na trasie znajdują się źródełka bądź schronisko, by uzupełnić zapasy. W górach pogoda jest zmienna, dlatego nawet w upalny dzień przydać się może kurtka przeciwdeszczowa, polar lub softshell. Aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa, należy przygotować sobie odpowiednie buty, które muszą mieć twardą, grubą i antypoślizgową podeszwę. Warto, aby buty były wygodne i rozchodzone, ponieważ w nowych butach bardzo łatwo o pęcherze na stopach. Pakując się na wędrówkę po górach, w plecaku musi znaleźć się miejsce na apteczkę pierwszej pomocy.

Gaza, bandaż i plastry to niektóre elementy dobrze wyposażonej apteczki.

Apteczka pierwszej pomocy jest jednym z najważniejszych elementów, które powinny znaleźć się w plecaku. W górach bardzo łatwo o upadek i skaleczenie bądź zwichnięcie kończyny. Dlatego przedmioty takie jak: gaza jałowa, plastry z opatrunkiem i bez opatrunku, bandaż elastyczny oraz chusta trójkątna są niezbędne w każdej apteczce. Przy opatrywaniu ran przydatny będzie płyn do dezynfekcji oraz specjalne plastry do zamykania ran, które zwane są plastrami steri- strip. Akcesoria takie jak nożyczki, rękawiczki jednorazowe, agrafki, spinki do bandaży, nie zajmują wiele miejsca i niewiele ważą, dlatego warto nie zapomnieć również o nich.

W góry należy zabrać lekarstwa, które są przyjmowane regularnie oraz warto spakować także leki na przeziębienie, biegunkę, alergię oraz leki przeciwbólowe i środki na oparzenia i stłuczenia. Wszystkie lekarstwa powinny być spakowane w oryginalnych opakowaniach, tak aby można było je zidentyfikować. Najlepiej, aby cała zawartość apteczki była uporządkowana i spakowana w jedno opakowanie. Taką apteczkę wraz z zawartością można kupić gotową w aptece lub w sklepie, lecz można również skompletować wszystkie elementy samodzielnie.

O czym trzeba pamiętać podczas wędrówki po górach?

Nigdy nie należy lekceważyć pogody- jeśli zbliża się burza najlepiej zawrócić bądź znaleźć bezpieczne schronienie np. w schronisku górskim. W górach należy zawsze trzymać się wyznaczonych szlaków i nigdy z ich nie zbaczać. Wybierając się w góry, zaleca się uprzedzić bliskich i obsługę hotelu lub innego miejsca hotelowego o celu wycieczki oraz planowanej godzinie powrotu. Poza tym w telefonie warto wpisać Górski Numer Ratunkowy.