Jak zamaskować rolety zewnętrzne?

jak-zamaskowac-rolety-zewnetrzne

Rolety zewnętrzne z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To właśnie one chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, deszczem, śniegiem czy wiatrem. Co więcej, zapewniają optymalne warunki w czasie lata, zapobiegając zbytniemu naświetlaniu się pomieszczeń, a także nie pozwalając na odpływ ciepłego powietrza w czasie zimy. Coraz więcej osób zastanawia się jednak: jak zamaskować rolety zewnętrzne? Co zrobić, aby wpłynąć na ich wygląd końcowy? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Maskowanie rolet zewnętrznych

Chyba większość osób zgodzi się ze stwierdzeniem, że stworzenie spójnej aranżacji domu wymaga dopasowania wszystkich elementów. Rolety zewnętrzne są wyposażone w specjalne skrzynki, w których umieszczony jest cały mechanizm. Co zrobić, jeśli skrzynka roletowa odznacza się na tle budynku i nie pasuje do fasady? Czy istnieją sposoby, aby zamaskować rolety zewnętrzne? Najłatwiej ukryć je w momencie budowy domu. Jeśli decyzja o zakupie rolet została podjęta już przed samą wprowadzką, to wtedy warto zapoznać się z metodami, które pozwolą je zamaskować i wpłynąć na ich walory estetyczne.

Zamaskowanie rolet zewnętrznych podtynkowych

Rolety podtynkowe znalazły swoje zastosowanie w nowym budownictwie. Istnieje możliwość zamontowania ich już w istniejących obiektach, jednak wymaga to pewnego rodzaju zmian. Po zamontowaniu rolet podtynkowych należy pomyśleć o kwestiach takich jak: zabudowa w zewnętrznym ociepleniu, a następnie zakrycie w elewacji. Ten rodzaj rolet cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością, a to wszystko głównie ze względu na możliwość zabudowy skrzynki i zadowalający efekt wizualny.

Zabudowa rolet zewnętrznych natynkowych

Kolejnym typem rolet zewnętrznych są te natynkowe. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób, które zdecydowały się na zakup osłony okiennej już po zamieszkaniu w ukończonym budynku i nie chcą ingerować w projekt elewacji. W tym wypadku roletę zewnętrzną montuje się w specjalnej wnęce okiennej. Podczas montażu należy jednak pamiętać o tym, aby zachować dostęp do obudowy skrzynki. W przypadku rolet natynkowych stosuje się również gzyms elewacyjny, czyli komplet listew, które pełnią funkcję dekoracyjną, w formie opaski okiennej, maskując wygląd rolet.

O czym należy pamiętać podczas maskowania rolet zewnętrznych?

Podczas montowania rolet warto pomyśleć o różnych niespodziewanych sytuacjach, które mogą się pojawić. Roleta zewnętrzna, tak jak każdy inny mechanizm w urządzeniu, może się zaciąć lub ulec awarii. W tym wypadku konieczna będzie naprawa w skrzynce rolety. Zarówno w przypadku montażu rolet podtynkowych i natynkowych należy pamiętać o tym, aby sięgać po rozwiązania, które zapewnią szybki i bezproblemowy dostęp do skrzynki, bez konieczności burzenia elewacji.

Podsumowanie

Rolety zewnętrzne cieszą się dużym zainteresowaniem głównie ze względu na swoje zastosowanie i aspekty techniczne. Aby mieć pewność, że będą współgrać z otoczeniem naszego domu, warto podjąć czynności, które pozwolą je zamaskować i dopasować do wyglądu elewacji.