Jak zabezpieczyć swój nowy dom?

Wyrażenie „nowy dom” użyte w naszym tekście należy traktować jako pojęcie umowne o dużo szerszym znaczeniu, niż wyrażają to prosto rozumiane i tworzące go słowa. Będzie to więc dom lub mieszkanie, które dopiero co kupiliśmy, otrzymaliśmy lub wynajęliśmy, lecz także zmodernizowany lokal, w którym mieszkamy od dawna, nasz garaż, magazyn, siedziba naszej firmy itd. Każde takie miejsce warto w należyty sposób zabezpieczyć.

My home is my castle

Mój dom jest moją twierdzą. To znane angielskie powiedzenie, chociaż w niezwykle zwięzłej formie, to przecież bardzo precyzyjnie opisuje to wszystko, czym jest i czym powinien nasz dom być: to nasz osobisty azyl, nasze schronienie, nasze odosobnienie, a wreszcie miejsce, w którym przechowujemy swoje czasem mniej, a czasem bardziej wartościowe rzeczy. Tam, gdzie mieszkamy i śpimy mamy meble, telewizor, sprzęt AGD, swoje ulubione książki, płyty, komputer. W firmie będą to elektroniczne urządzenia biurowe, ważne bazy danych, czasem cenne maszyny, samochody. Jak chronić te wszystkie rzeczy? Co zrobić, by zabezpieczyć nasz dom, czy naszą firmę, by rzeczywiście były one twierdzami i to twierdzami nie do zdobycia? Odpowiednikiem określenia „twierdza” w języku polskim jest też słowo „zamek”. Jak wiemy, słowo owo ma również inne znaczenie: to mechanizm służący do zamykania drzwi, okien, bram, kas pancernych itp. Tą oto okrężną drogą doszliśmy do tego, co będzie odpowiedzią na nasze tytułowe pytanie. Aby porządnie zabezpieczyć swój nowy dom, trzeba postarać się o solidne zamki. O tym, jakie dzisiaj w tym zakresie mamy możliwości, opowiadali nam specjaliści z firmy DOM Polska z Częstochowy.

Nowoczesne mechanizmy zamkowe

Współczesny rynek dostarcza nam ogromnie dużo rozwiązań z zakresu zabezpieczania naszych pomieszczeń i w naszym artykule nie jesteśmy w stanie całego tego wielkiego materiału przedstawić. Opiszemy tutaj tylko kilka przykładowych rozwiązań dotyczących jedynie samych zamków i ich mechanizmów bez zajmowania się takimi kwestiami jak np. elektroniczne systemy ochrony, autoalarmy itp. kwestie. Jak mówią nasi rozmówcy z Domu Polska współczesne urządzenia zamkowe to połączenie mechaniki, mechatroniki, elektroniki, a nawet komputerowego oprogramowania. Takie podejście do produkcji nowoczesnych zamków pozwala produkować mechanizmy, które mogą być otwierane, zamykane i nadzorowane nawet naszymi osobistymi smartfonami. Jako przykłady takich zamknięć można wskazać wkładki typu DOM Tapkey, DOM EniQ, czy DOM Chipolo lub też zamek BERENIKA.

Charakterystyczne cechy i rozwiązania dotyczące owych nowoczesnych zamków to między innymi:

  • dynamicznie pracujące zapadki z zastosowaniem silnych magnesów neodymowych,
  • komfortowe zamykanie i wyciszenie dzięki zastosowaniu elastycznego zderzaka w zapadce,
  • możliwość montowania w każdym rodzaju drzwi,
  • blokada przy pomocy klasycznych zasuwek,
  • cyfrowe wkładki,
  • czytniki klamkowe,
  • czytniki ścienne,
  • systemy antyprzechyłowe,
  • cyfrowe zamykanie i kontrola dostępu

oraz wiele, wiele innych.

Zamki takie mogą być montowane wszędzie: w drzwiach, oknach, meblach i w dowolnych pomieszczeniach. Wraz z nimi mogą być instalowane także samozamykacze, nowoczesne zawiasy Niemal już obowiązującym standardem dla takich nowoczesnych zamknięć jest elektroniczna kontrola dostępu.