Styl loftowy charakteryzuje się dużą funkcjonalnością przestrzeni, minimalizmem i prostotą. Zwykle można go znaleźć w pofabrycznych budynkach, z wysokimi sufitami i dużymi oknami. Jego cechą szczególną są natomiast widoczne materiały konstrukcyjne oraz odkryte rury, grzejniki czy kable. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu i czym się kierować przy wyborze mebli?
Odpowiednie wyposażenie
Meble loftowe będą wykonane z naturalnym surowców takich jak drewno czy metal. Ich forma będzie prosta, lecz funkcjonalna — każda półka znajdzie swoje zastosowanie. Dla osób, które nie dysponują dużą przestrzenią, szczególnie użyteczne mogą okazać się konsole. Dzięki swojemu rozmiarowi, z powodzeniem zastąpią biurko czy komodę. W wąskim korytarzu mogą posłużyć jako zwykła półka na klucze czy parasol, natomiast w pokoju dziecięcym sprawdzą się w przestrzeni do nauki. Naturalnie, istnieją inne opcji wykorzystania konsoli — na przykład w salonie pomoże w wyeksponowaniu butelek z alkoholem, a w kuchni w przechowywaniu naczyń. Dzięki swojej uniwersalności, konsole loftowe sprawdzą się więc w każdym wnętrzu, a ich zastosowanie będzie zależało jedynie od wyobraźni domowników.
Estetyka i funkcjonalność
Przy projektowaniu wnętrza w stylu loft, warto skorzystać z usług mniejszych firm — w przeciwieństwie do sieciówek, często oferują one możliwość spersonalizowania mebli i dostosowania ich do swoich potrzeb. Może się to okazać w przypadku niewymiarowych pomieszczeń, o nietypowych kształtach. Jedną z firm oferujących zaprojektowanie własnej konsoli jest Artvinyl: wystarczy wysłać projekt, a pracownicy przygotują wizualizację oraz wycenę. Meble loftowe charakteryzują się lekkością i prostotą, i zwykle są wykonywane z drewna oraz metalu, dzięki czemu idealnie wpasowują się w industrialowy klimat.
Krótka charakterystyka stylu loftowego
Styl loftowy dzieli się na dwie kategorie: hard loft i soft loft. Hard loft to autentyczne, dawne budynki zaadaptowane na użytkowe i mieszkalne, natomiast soft loft to mieszkania inspirowane loftem, stanowiące jego doskonałą stylistyczną kopię. Tym, co najbardziej wyróżnia ten styl, są wysokie okna i sufity. Przestrzeń zostaje zagospodarowana minimalistycznymi meblami wykonanymi z naturalnych materiałów, natomiast na ścianach pozostają widoczne kable i rury. To wszystko tworzy atmosferę surowości i oryginalności, co z powodzeniem stosują fani postindustrialnych klimatów.