Montaż osłon okiennych wewnątrz i na zewnątrz domu lub mieszkania to najczęściej kwestia konieczności. Odcięcie od mocnego słońca, zapobieganie nagrzewaniu się wnętrza, izolacja dźwiękowa czy zabezpieczenie przeszklonej fasady – mamy wiele powodów, by zwiększyć funkcjonalność naszego lokum przez zamontowanie w nim rolet, żaluzji czy okiennic. Wobec dostępności i ogromnego wyboru ciekawych produktów na rynku jedyne pytanie dotyczy tego, na które z nich najlepiej się zdecydować. Każdy typ osłon okiennych ma swoje unikalne cechy – wystarczy dopasować je do naszych oczekiwań.
Jaki typ zabezpieczenia sprawdzi się w nowoczesnym domu?
We współczesnych budynkach najczęściej chcemy doświadczać otwartej przestrzeni, dlatego przeciętny projekt architektoniczny posada dużo przeszkleń. Jak w takiej sytuacji poradzić sobie bez osłon na okna? Trudno dziś o podobną decyzję, ponieważ rezygnacja z nich oznaczałaby pozbawienie się komfortu i bezpieczeństwa. Szkło użyte do konstrukcji w stylu modern powinno gwarantować ponadprzeciętną odporność na uszkodzenia i posiadać certyfikat przeciwwłamaniowy. Jednak masz prawo do dodatkowych zabezpieczeń. Zewnętrzne rolety zewnętrzne elektryczne – masywne, trwałe osłony skutecznie odgrodzą Cię od potencjalnych zagrożeń. Dzięki napędowi możesz pokusić się również o inteligentne, automatyczne sterowanie i zsynchronizować ich podnoszenie ze wschodem słońca za pomocą aplikacji w smartfonie. Nie ma znaczenia, czy budynek dopiero czeka na wykończenie, czy właśnie został otynkowany. Na rynku są dostępne rolety zewnętrzne elektryczne do montażu natynkowego lub podtynkowego. Ten drugi sposób ma pewną przewagę nad pierwszym – kasetę zamontowaną w nadprożu lub wnęce okiennej można dodatkowo ocieplić przed schowaniem pod tynk. Jednak umocowanie konstrukcji na elewacji to równie dobry i skuteczny sposób zabezpieczenie okien.
A może wystarczy izolacja od nadmiernego nasłonecznienia i wysokich temperatur?
Jeśli uważasz, że okna w Twoim domu są wystarczająco mocne, by ochronić domowników przed niebezpieczeństwem, wybierz rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne. Wiele osób w tym celu decyduje się na klasyczne rolety, żaluzje bądź plisy wewnątrz pomieszczeń. To również dobre rozwiązanie, konieczne np. w przypadku okien dachowych lub w mieszkaniach w bloku. Jednak w przypadku dużych okien, drzwi tarasowych bądź większych przeszkleń niezastąpione będą tekstylne osłony od strony posesji. Rolety screen wykonane są ze specjalnego materiału z domieszką tworzyw, które bez problemu utrzymają jakość i dobry wygląd na zewnątrz (choć można je instalować także od drugiej strony). Ich charakterystyczną cechą jest selektywna przepuszczalność promieni słonecznych. Screeny zatrzymują promieniowanie UV, jednak mogą wpuścić do środka wystarczającą ilość światła, by w domu nie zapanował ponury nastrój. Rolety zewnętrzne przeciwsłoneczne warto umieszczać od strony świeżego powietrza jeszcze z jednego powodu – chronią przed nagrzaniem również tafle szkła okiennego, co obniża temperaturę wewnątrz o kilka stopni w stosunku do układu, w którym wewnętrzne osłony musiałyby przyjąć emisję ciepła z okien.
Oprócz rolet zewnętrznych przeciwsłonecznie działają również żaluzje zewnętrzne
Alternatywą dzięki łatwemu sterowaniu są żaluzje zewnętrzne, podobne do klasycznych aluminiowych osłon wewnętrznych, jednak z szerszymi i mocniejszymi piórami. Te na zewnątrz muszą wykazać się lekkością i wytrzymałością jednocześnie. O ile w przypadku rolet typu screen podczas montażu musisz zdecydować się na stopień przepuszczalności, o tyle w wypadku żaluzji możesz ją regulować poprzez otwieranie i zamykanie piór.
Rolety zewnętrzne – jaki kolor wybrać?
Jeśli objąłeś w posiadanie budynek z ponadprzeciętnie dużymi oknami, powinieneś zdecydowanie postawić na rolety zewnętrzne. Wówczas ich kolor podczas użycia będzie również określał wygląd fasady. Rolety elektryczne czy przeciwsłoneczne lub żaluzje zewnętrzne można zamówić w kolorze zbliżonym do barw elewacji. Jednak taka usługa generuje dodatkowe koszty. Dlatego warto postawić na jeden z podstawowych odcieni – białe lub szare rolety zewnętrzne, które doskonale pasują do minimalistycznego wyglądu domu ze szkła i aluminium. Będą również dobrze wyglądać w bardziej klasycznym otoczeniu (chyba że budynek posiada bardzo nietypowy kolor). Niezależnie od wyboru możesz być pewien, że zewnętrzne osłony przyniosą same korzyści staną się funkcjonalnym dodatkiem do Twojego domu.