Jak wybrać okap kuchenny, aby właściwie spełniał on swoje funkcje?

Gotowanie, smażenie czy pieczenie oprócz niesamowitych smaków funduje nam również mnóstwo zapachów, które osiadają m.in. na zasłonach i przez to długo się utrzymują, tworząc z czasem niekoniecznie przyjemny bukiet. Jak uniknąć tego problemu? Z pomocą przychodzą okapy kuchenne – jak wybrać właściwy z nich?

Czym kierować się przy wyborze okapu?

Współczesne okapy w niczym nie przypominają swoich dużych, głośnych i łatwo brudzących się poprzedników. Producenci oferują mnóstwo modeli w różnych kształtach oraz wielkościach, gwarantujących dyskretną ale skuteczną wentylację.

Przy wyborze zwróć uwagę przede wszystkim na rozmiar okapu – jeśli kuchnia jest duża i przestronna, możesz pozwolić sobie na większy rozmiar niż przy niewielkim pomieszczeniu.

Najbardziej uniwersalnym typem okapu, który sprawdzi się w każdej kuchni, jest okap sufitowy lub podsufitowy, montowany bezpośrednio na suficie bądź na nim podwieszony. Ten sposób mocowania sprawia, że element nie zabiera miejsca na ścianie, dzięki temu tę przestrzeń można wykorzystać inaczej, np. umieścić tam dodatkowe półki. Dobrym rozwiązaniem będzie także okap podszafkowy – jak sama nazwa wskazuje, można umieścić go pod szafką kuchenną. Wszystkie z nich można znaleźć na stronie E-okapy.pl.

Pamiętaj również, aby wybrać z dostępnych modeli taki, który będzie pracował cicho, co pozwoli Ci w pełni skupić się na codziennych zajęciach. Zwróć uwagę na to, by kolor i kształt okapu wpasowywały się w styl, w jakim jest (lub dopiero będzie) urządzona kuchnia.

Dodatki do okapów – jak wybrać filtr?

Warto również zainteresować się filtrami do okapów. Filtry metalowe są najbardziej ekonomiczne – nie trzeba ich wymieniać – wystarczy jedynie umyć je co jakiś czas ciepłą wodą i z powodzeniem można używać ich nawet przez kilka lat. Jeśli zależy Ci na pochłanianiu zapachów, wybierz filtry węglowe, a jeśli na pochłanianiu tłuszczu – filtry przeciwtłuszczowe lub fizelinowe.

Wybór odpowiedniego okapu nie jest zbyt trudny. Najważniejszym parametrem jest rozmiar: rodzaj okapu zależy od preferencji. Nie zapominaj o tym, że aby okap funkcjonował optymalnie, warto dobrać do niego odpowiedni filtr!