Zgodnie z polskimi przepisami montaż barier przeciwśnieżnych nie jest obowiązkowa. Specjaliści podkreślają jednak, że warto zdecydować się na ich instalację dla zwiększenia bezpieczeństwa. A biorąc pod uwagę kapryśną pogodę w Polsce, lepiej zaopatrzyć się w dobrą ochronę, zwłaszcza w niektórych regionach kraju. Jakie elementy sprawią, że budynek nie będzie obciążony przez śnieg?
Dlaczego montaż barier przeciwśnieżnych na dachach jest ważny?
Zima to trudny czas dla dachów i budynków. To właśnie w tym okresie może okazać się, że połacie dachowe nie są szczelne. Dodatkowym obciążeniem są obfite opady śniegu. Chociaż coraz częściej zdarza się, że zimy są ciepłe, to w niektórych regionach Polski zdarzają się śnieżyce. W górach dom bez odpowiedniej ochrony przeciwśnieżnej nie ma racji bytu. To właśnie tam należy zamontować specjalne elementy konstrukcyjne, które zapobiegają zaleganiu śniegu. Warto bowiem pamiętać, że nagromadzony śnieg bywa naprawdę ciężki. Nawet mocna konstrukcja dachu może nie wytrzymać nadmiernego obciążenia. Po kilku sezonach dach może się załamać w momencie, gdy w środku znajdują się domownicy. Takie sytuacje niestety się zdarzały, dlatego ochrona przeciwśniegowa jest najlepszym wyborem.
Kolejnym niebezpieczeństwem związanym z zaleganiem na połaciach śniegu przez wiele dni jest zamienianie się w zlodowaciałe bryły. W momencie ich osuwania osoby znajdujące się blisko domu, pod dachem, są narażone na bardzo mocne uderzenia. Urazy spowodowane zdarzeniami tego typu niestety mogą prowadzić do śmierci. Dlatego bariery przeciwśniegowe muszą często składać się ze specjalnych elementów rozdrabniających twarde bryły lodu. Takie produkty należy zamontować na dachu o mniejszych kątach nachylenia. Śnieg stopniowo zsuwa się z bardzo skośnych połaciach. W przypadku dachów o innej konstrukcji może pojawić się problem.
Z czego składa się prawidłowa ochrona przeciwśnieżna?
Wśród produktów stanowiących barierę można wyróżnić płotki przeciwśnieżne. Dobrej jakości produkty tego typu powinny być wykonane ze stali ocynkowanej. Jest to materiał niezwykle wytrzymały i odporny na działanie wilgoci, dzięki czemu nie koroduje i nie traci swoich właściwości. Płotki należy zamontować na wysokości podparcia krokwi o murłatę. Taki zabieg sprawia, że cała konstrukcja dachu nie jest dodatkowo obciążona. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych i akcesoriów wykończeniowych podpowiadają, jak instalować płotki na konkretnych dachach:
Wszystkie elementy stanowiące barierę przeciwśnieżną powinny być prawidłowo zainstalowane, inaczej nie spełniają swojego zdania. Na to, gdzie je montować, wpływa cała konstrukcja więźby. Przykładowo na dachach o nachyleniu większym niż 40 stopni i długości krokwi przekraczającej 6 metrów płotki muszą znajdować się w dwóch rzędach. Dzięki temu osuwający się śnieg nie zniszczy samej ochrony przeciwśnieżnej.
Rurowe systemy ochronne, bale przeciwśnieżne, śniegołapy
Kolejny często stosowany system to rurowe elementy przeciwśnieżne. Produkty tego typu wykorzystuje się przede wszystkim przy dachach pokrytych blachą. Mocuje się je za pomocą specjalnych zacisków. Systemy rurowe mogą być wykonane z aluminium, stali ocynkowanej bądź miedzi. Są to materiały wyróżniające się trwałością oraz odpornością na wilgoć. Warto przy tym pamiętać, że bariery przeciwśnieżne powinny być wykonane z tego samego materiału, co połacie dachowe.
W sklepach można także znaleźć bale przeciwśnieżne. Ich zadanie polega na zatrzymaniu większych zasp śnieżnych zsuwających się z dachu. Takie rozwiązanie świetnie sprawia się w budynkach, które znajdują się w pobliżu dróg lub chodników dla pieszych. Bale to elementy o przekroju wielkości kilkunastu centymetrów. Montuje się je na specjalnych hakach bezpośrednio do części więźby dachowej. W przypadku dachówek ceramicznych można wybrać specjalne pokrycie, które fabrycznie ma wbudowane wspomniane haki.
Śniegołapy to najlepsze rozwiązanie w przypadku zalegających brył lodowych. Elementy tego typu służą do rozdrabniania dużych kawałków lodu, przez co często nazywane są także rozpruwaczami śniegu. Takie zabezpieczenie warto zastosować razem z innymi systemami. Śniegołapy sprawiają, że inne części bariery przeciwśnieżnej nie wyginają się pod wpływem ciężkiego śniegu.
Jak wybrać ochronę przeciwśnieżną?
Wybierając produkty do ochrony przeciwśnieżnej, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich jakość. Materiał, z którego zostały wykonane, powinien być przede wszystkim wytrzymały, dlatego liczą się głównie wspomniane już tworzywa takie jak: stal ocynkowana, miedź czy aluminium. Warto także dobrać system ochronny dobrany do konkretnego pokrycia dachowego. Inne elementy sprawdzą się na dachu blaszanym, a inne przy dachówce ceramicznej lub kontach bitumicznych. Dodatkowo na wybór odpowiednich zabezpieczeń wpływa budowa dachu, a konkretnie kąt nachylenia połaci. Ochrona przeciwśnieżna różni się również w zależności od regionu. Na terenie, gdzie zdarzają się długie i śnieżne zimy, należy zainwestować w dodatkowe produkty.