Jak wybrać najlepszy zlewozmywak do kuchni?

Cropped shot of a man and his two children washing their hands in the kitchen basin

Wykańczając kuchnię trzeba zadbać o wiele rzeczy, które sprawią, że będzie się w niej przyjemnie gotowało i spędzało czas. Oprócz umieszczenia w kuchni wszystkich potrzebnych nam na co dzień urządzeń AGD trzeba także zadbać o zastosowanie odpowiednich, wygodnych i pasujących do innych elementów aranżacji akcesoriów i narzędzi kuchennych. Jednym z elementów, które trzeba koniecznie umieścić w kuchni będzie armatura kuchenna i dostosowany do naszych potrzeb zlewozmywak. W artykule doradzamy, jak wybrać najlepszy zlewozmywak do kuchni, z jakiego powinien być materiału, w jakim miejscu jest go najlepiej ustawić i jak dobrać jego wygląd do innych elementów aranżacji.

Od czego zacząć wybieranie zlewozmywaka do kuchni?

Wybierając zlewozmywak do wykańczanej lub remontowanej kuchni w większości przypadków zaczynamy od doboru jego odpowiedniego kształtu i wielkości. Wybierając wielkość i kształt zlewozmywaka kierujemy się przede wszystkim tym, jak dużą mamy kuchnię, jak długi jest w niej blat roboczy oraz jak duże są nasze potrzeby. Jeszcze kilkanaście lat temu większość osób wykańczając kuchnie wybierało większe, dwukomorowe zlewozmywaki, po to, żeby móc w nich wygodnie zmywać wszystkie naczynia. Obecnie jednak nie ma już takiej potrzeby, ponieważ praktycznie w każdej świeżo wykańczanej kuchni znajduje się zmywarka. Zlewozmywak w takich kuchniach jest wykorzystywany niemal wyłącznie do zmywania pojedynczych, potrzebnych akurat naczyń lub do mycia wykorzystywanych w gotowaniu warzyw, owoców czy mięsa.

Obecnie większość osób, zamiast posiadania dużego zlewozmywaka, woli mieć do dyspozycji dłuższy blat roboczy, który jest przydatny przy przygotowywaniu posiłków. Co oczywiście nie oznacza, że można się obyć w kuchni bez zlewozmywaka. Na pewno nie!

Zlewozmywak wbudowany czy nakładany?

Kolejnym pytaniem, jakie musimy sobie zadać wybierając zlewozmywak do kuchni jest to, czy chcemy wybrać zlewozmywak wpuszczany w blat kuchenny, zlewozmywak nakładany na szafkę, czy może zlewozmywak podwieszany pod blat. Wybór konkretnego rodzaju zlewozmywaka będzie zależał przede wszystkim od wielkości naszej kuchni oraz od rodzaju zastosowanych w niej szafek lub zabudowy kuchennej. Istotny może być też rodzaj przyłącza kanalizacyjnego i przyłącza wodnego w kuchni.

Czy kolor zlewozmywaka może mieć znaczenie dla jego funkcjonalności?

Myśląc o wyborze odpowiedniego koloru zlewozmywaka do kuchni, większość osób od razu myśli o tym, że koniecznie trzeba go dobrać do innych elementów wykończenia kuchni, czyli do koloru zastosowanych urządzań AGD, do koloru frontów szafek lub blatu kuchennego. To oczywiście prawda, ale nie tylko to może być istotne.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Smart, w którym można kupić różnego rodzaju urządzenia AGD oraz innego typu elementy wyposażenia kuchni i łazienek: „Wybierając kolor zlewozmywaka czasami warto jest sprawdzić najpierw twardość swojej wody. Niektórym osobom może się to wydawać dziwne, ale twarda woda charakteryzuje się dużą zawartością wapnia, który będzie się niestety osadzał na dnie zlewu. Jeżeli więc koniecznie zależy nam na wybraniu ciemnego zlewozmywaka, będziemy musieli go albo odpowiednio impregnować, albo często dokładnie czyścić. Wybranie białego lub jasnoszarego zlewozmywaka może nas po prostu pozbawić tego problemu”.

Z jakiego materiału powinien być wykonany zlewozmywak?

Podczas wyboru zlewozmywaka do kuchni koniecznie musimy się również zastanowić nad tym, z jakiego ma on być wykonany materiału. Obecnie mamy co najmniej kilka możliwości.

Zdecydowanie najczęściej wybierane są zlewozmywaki stalowe. Mogą być one wykonane ze stali szlachetnej lub ze stali emaliowanej. Ich największymi zaletami jest to, że są one bardzo łatwe w czyszczeniu. Ich gładka tekstura umożliwia szybkie usunięcie ze zlewozmywaka powstałego brudu z użyciem dowolnych detergentów. Zlewozmywaki te są bowiem także bardzo wytrzymałe i odporne nie tylko na działanie różnego typu substancji chemicznych, ale również na duże i częste zmiany temperatur. Nieco mniej chętnie są obecnie stosowane zlewozmywaki ze stali emaliowanej, choć nadal są kupowane ze względu na swoją niską cenę. Ich wadą jest bowiem to, że w przypadku jakiegoś silnego uderzenie lub upadku do zlewozmywaka np. sztućców, możliwe jest odpadnięcie części emalii.

Oprócz zlewozmywaków stalowych obecnie w sklepach można także kupić m.in.:

  • Zlewozmywaki z granitu – Charakteryzują się bardzo dużą odpornością i to nie tylko na działanie środków chemicznych czy na wysoką temperaturę, ale również na uszkodzenia mechaniczne. Są też dostępne w wielu kolorach. Wadą tego typu zlewozmywaków jest to, że są nieco droższe od tych stalowych i wymagają częstszego, dokładnego mycia.
  • Zlewozmywaki ceramiczne – Czyli zlewozmywaki z wypalonej gliny. Charakteryzują się bardzo ładnym wyglądem, ale także wymagają częstego czyszczenia, a w dodatku po każdym użyciu powinny być wycierane do sucha.
  • Zlewozmywaki z kompozytu – Tego rodzaju zlewozmywaki są wykonane z pochodnych granitu oraz z dużej ilości żywicy poliestrowej. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, niską ceną, ale też nieco gorszym wyglądem.