Jak wybrać materac?

Decydując się na zakup łóżka, czasem stajemy przed dylematem funkcjonalności oraz kosztów naszej inwestycji. Nad takim zakupem zastanawiają się długo zwłaszcza użytkownicy małych mieszkań. Warto pamiętać jednak, że nawet dobra wersalka czy narożnik, nie jest w żadnym stopniu, w stanie zastąpić wygodnego i idealnie dopasowanego materaca. Takie meble są przeważnie za twarde, gdyż zostały przystosowane do siedzenia, a nie spania. Materac kieszeniowy, czy materace lateksowe i piankowe, umożliwiają jak najlepsze ułożenie całego ciężaru ciała, gwarantując nam zdrowy i długi sen. Kupując materac, musimy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii, przede wszystkim ważny jest jego stopień twardość. Na rynku znajdziemy materace twarde, materace średnie i materace miękkie, jednak które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze?

Jak dobrać twardość materaca?

W ofercie producentów znajdziemy wiele nowoczesnych modeli, posiadających szczegółową specyfikację, dzięki czemu znajdziemy najlepszy dla nas materac. Warto wiedzieć przede wszystkim, co oznaczają klasy twardości materacy. Wkłady oznaczone symbolem H1, są to materace miękkie, nadające się dla osób o drobnej posturze. H2 są to materace średnie, natomiast symbolem H3 oznaczone są materace twarde. Niekiedy znajdziemy również materace H4, czyli bardzo twarde, przystosowane do osób otyłych. Wkłady twarde charakteryzują się zmniejszoną strefą ugięcia, przez co są mniej elastyczne. Materace twarde to doskonała propozycja dla osób młodych i zdrowych, nie nadają się dla osób z dyskopatią, skoliozą czy pozostałymi schorzeniami kręgosłupa. Nie są polecane także osobom z zaburzeniami krążenia, gdyż sztywne podłoże może źle wpłynąć na pracę naczyń krwionośnych i wywierać zbytni nacisk. Materace miękkie odznaczają się dużą elastycznością i różnorodnością zastosowanych komponentów. Odpowiednio wyprofilowane wkłady pozwalają zachować kręgosłup w linii prostej i odpowiednio podtrzymać biodra osobom szczupłym. Pomimo dużej miękkości, taki model musi zapewnić ciału właściwe podparcie. Materace średnie polecane są osobom o normalnej sylwetce i masie ciała, wybierają je w szczególności kobiety.

Jak dobrać materac do wagi?

  • Materace miękkie polecane są osobom o masie do 60 kg
  • Materace średnie to dobre rozwiązanie dla osób o wadze poniżej 90 kg
  • Materace twarde sprawdzą się u osób przekraczających wagę 90 kg
  • Materace bardzo twarde H4 to propozycja dla osób przekraczających 100 kg

W przypadku, kiedy waga znajduje się na pograniczu 85-95 kg na osobę, wówczas można zastanawiać się nad wyborem materaca H2 albo H3. Jeżeli wolimy materace twarde i wygodne, możemy zdecydować się na model o twardości H3. Dużo zależy także od naszych indywidualnych preferencji.

Jaki materac wybrać sprężynowy czy piankowy, a może lateks?

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to tradycyjne modele. Odznaczają się trwałością i wysoką wygodą, a ich ulepszoną wersją jest materac kieszeniowy, bardzo często wybierany. Zastosowano w nich sprężyny umiejscowione w oddzielnych materiałowych kieszonkach, dzięki czemu pracują one niezależnie od siebie, a co za tym idzie, niosą ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim świetnie amortyzują wszelkie ruchy, w trakcie zmian pozycji partnera, są więc dobrym wyborem dla par. Taki rodzaj materaca charakteryzuje się elastycznością punktową, ugina się więc tylko i wyłącznie w miejscu, gdzie jest wywierany na nim nacisk, przez osobę leżącą. Zapewnia komfortowy sen, a także odpowiednie podparcie dla korpusu.

Materace piankowe

Nowocześniejszy model materacy, opierający się na innowacyjnych technologiach. Materace piankowe są niezwykle sprężyste, zapewniają przez to jak najwyższy komfort. Polecane zwłaszcza alergikom, dzięki unikanej budowie uniemożliwiają osadzanie się na nich roztoczy. Niekiedy zostały dodatkowo wyposażone w specjalne profilowanie albo kanaliki, zapewniające lepszy przepływ powietrza wewnątrz układu. Dobra propozycja, jeśli chcemy wyposażyć łóżko w regulowany stelaż. Piankowa obudowa sprawia, iż dopasowują się do dowolnego ustawiania, nie pękają i nie odkształcają się. Producenci cały czas udoskonalają modele piaskowe. Nową propozycją jest na przykład pianka termoelastyczna, która reaguje na temperaturę ciała, dzięki czemu lepiej dopasowuje się do osoby leżącej. Taki rodzaj materacy nie wywiera ucisku na korpus osoby leżącej, mięśnie mogą więc się rozluźnić. Materace termoelastyczne polecane są zwłaszcza w przypadku schorzeń kręgosłupa i problemów z krążeniem.

Materac lateksowy

Wysokiej jakości pianka lateksowa zapewnia niezwykłą elastyczność oraz wytrzymałość. Materac lateksowy jest odporny na zużycie i ma właściwości antyalergiczne. Lateks co ważne, jest naturalnym surowcem, wykorzystywanym do produkcji materacy leczniczych, które ograniczają znacznie ryzyko pojawienia się pleśni czy roztoczy. Pianka lateksowa świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewniając właściwą pozycję kręgosłupa podczas spania. Materac lateksowy odznacza się szybkim powrotem do swojego pierwotnego kształtu i nie jest podatny na deformacje. Zapewnia zdrowy i wygodny sen.

Podczas wyboru odpowiedniego materaca powinniśmy zwrócić uwagę na nasze wymagania, schorzenia z jakimi się borykamy oraz naszą wagę. Niezależnie od tego, na jaki materac się zdecydujemy, pamiętamy sprawdzić wcześniej cechy i funkcjonalność wszystkich typów materacy, aby znaleźć dla siebie idealne rozwiązanie.