Jak wybrać lampy do nowego domu?

Wybór oświetlenia do nowego domu to spore wyzwanie. Przed zakupem należy uwzględnić kilka czynników, aby ostateczny efekt spełniał oczekiwania domowników pod względem estetycznym i użytkowym. W końcu światło odgrywa ogromną rolę w ludzkim życiu. To od niego w dużej mierze zależy nasze samopoczucie oraz efektywność.

Funkcje oświetlenia w domu

Zacznijmy od podziału oświetlenia ze względu na funkcje, które ma pełnić. Pierwsza kategoria to oświetlenie ogólne, które znajdzie się w centralnym punkcie pomieszczenia. Choć duże pokoje mogą wymagać nawet kilku lamp na suficie, nie tylko na środku, ale również po bokach. Kolejna grupa to oświetlenie dekoracyjne, które zdobi wnętrze, podkreślając niektóre jego części. Instaluje się je przy ścianach, obrazach czy półkach. Co ważne, funkcja dekoracyjna nie wyklucza praktyczności. Podświetlenie ułatwia np. znalezienie książek na półce.

Wyróżnia się także oświetlenie robocze, które montujemy w miejscach, w których potrzeba dodatkowego doświetlenia. Dotyczy to punktów nad lustrem, biurkami czy wyspą kuchenną.

Typy źródła światła we wnętrzach

Kolejny element, który trzeba wziąć pod uwagę podczas urządzania nowego domu to źródła światła. Wśród nich znajdują się oczywiście dobrze znane żarówki tradycyjne, które właściwie wyszły już z użytku. Kolejna opcja to lampy na światła halogenowe. Umieszcza się w nich żarówki w kształcie tradycyjnych baniek lub niewielkie reflektory. Inny wariant to świetlówki, które spiszą się w często użytkowanych pomieszczeniach. Pozostają jeszcze energooszczędne diody LED dające dowolny odcień, coraz chętniej wybierane przez użytkowników. Lampy wyposażone w każdy typ źródła światła można nabyć się m.in. w sklepie Lampy24.

Jak rozmieścić lampy w pomieszczeniach?

Trzeba również uwzględnić rozmieszczenie lamp w pomieszczeniach. Szczególne miejsce w domu to salon, w którym domownicy spędzają najwięcej czasu. Tutaj potrzebne są lampy sufitowe nad strefą wypoczynku. Na większym metrażu, zamiast jednej lampy zdecydowanie lepiej zamontować kilka. Poza tym warto rozważyć zakup kinkietów. Przydatne okazują się także lampy podłogowe. W kuchni potrzeba oświetlenia sufitowego oraz pomocniczego nad obszarem roboczym, czyli nad blatem czy stołem.

Z kolei w łazience dobrze wprowadzić oświetlenie poszczególnych stref. Ponadto bardzo ważny jest wybór lamp odpornych na wilgoć. Na suficie sprawdzą się lampy przylegające do sufitu. Przy lustrze najlepiej postawić na kinkiety po obu jego stronach (dostępne choćby w sklepie Lampy24.net). Ciekawa dekoracja to z kolei oświetlenie LED wokół wanny. Praktyczne rozwiązanie do korytarza to lampy z czujnikami ruchu. Poza tym i tutaj najlepiej wykorzystać plafony oraz kinkiety.

Sklep Lampy24 z oświetleniem w różnym stylu

Nie mniej ważna od funkcjonalności okazuje się estetyka. Oświetlenie dobieramy do charakteru domu czy pomieszczenia. W aranżacje industrialne, ale też nowoczesne wpisują się metalowe modele bez zbędnych ozdób. We wnętrzach skandynawskich świetnie wypadną drewniane, minimalistyczne formy. Do wystroju glamour pasują połyskujące, dekoracyjne propozycje. Lampy w każdym stylu znalazły się w sklepie Lampy24!