Jak wybrać idealne lampy sufitowe?

Oświetlenie to bardzo ważna część aranżacji mieszkania. W większości pomieszczeń jego głównym elementem jest światło górne, jak zatem wybrać lampę sufitową, która sprawdzi się nie tylko pod względem praktycznym, ale i estetycznym?

Salon

Pokój dzienny to wizytówka mieszkania. Najczęściej w salonie montuje się efektowne żyrandole albo nowoczesne lampy wiszące, które dają przyjemne, rozproszone światło otulające cały pokój.

Klosz sufitowej lampy w salonie musi współgrać z resztą wyposażenia, trzymamy się więc jednolitej stylistyki – do klasycznych wnętrz pasują tradycyjne, szklane albo kryształowe żyrandole, nowoczesny styl podkreśli modny abażur z papieru ryżowego albo lampa metalowa, pokój urządzony minimalistycznie warto ożywić lampą o ekstrawaganckiej formie lub w wyrazistym kolorze.

W salonie jest zwykle więcej źródeł światła niż tylko to jedno na suficie, dlatego sprawdzonym rozwiązaniem są linie wzornicze – żyrandol, kinkiety i lampy stojące są w tej samej stylistyce, dzięki czemu unikamy w salonie estetycznego chaosu.

Sypialnia

W sypialni wskazane jest oświetlenie niezbyt ostre, nastrojowe, o ciepłej barwie. Dobrym pomysłem są designerskie plafony, jak na przykład lampy Philips dostępne w Centrum Światła, wiszące lampy z przyciemnianym, zamkniętym kloszem, minimalistyczne żyrandole o geometrycznej formie.

Dobrą opcją są wiszące lampy z kilkoma żarówkami – można wtedy w łatwy sposób sterować natężeniem światła, używając wszystkich żarówek na przykład tylko podczas sprzątania czy porannego szykowania się do wyjścia.

Kuchnia

W kuchni potrzebna będzie lampa dająca dużo światła. Godne polecenia są lampy z szerokim, otwartym kloszem, nowoczesne żyrandole na kilka żarówek, jak również duże plafony przeznaczone do kuchni.

W większych pomieszczeniach przydadzą się dwie lampy wiszące: jedna punktowa nad blatem roboczym i druga, bardziej nastrojowa, umieszczona nad częścią jadalną. Warto zwrócić uwagę na materiał – na kuchennych sprzętach osadza się sporo kurzu, wilgoci i drobinek tłuszczu, dlatego lampa powinna mieć powierzchnię łatwą do czyszczenia.