Jak wybrać dobrą podkaszarkę

Kosiarka to podstawowe narzędzie, jeśli chcemy utrzymywać porządek w ogrodzie. Jednak na małych powierzchniach lub w przypadku trudno dostępnych miejsc powinna wystarczyć podkaszarka.

Wąskie dróżki, przestrzeń pomiędzy rabatami, nierówne powierzchnie to miejsca w ogrodzie, w których idealnym rozwiązaniem będzie podkaszarka. Świetnie poradzi sobie również z pojedynczymi kępami trawy przy ogrodzeniu czy krawężniku.

Jaka podkaszarka będzie dla nas najlepsza?

Wybierając podkaszarkę, przede wszystkim należy dobierać sprzęt pod kątem źródła zasilania. Możemy wybierać, tak jak w przypadku kosiarek, spośród modeli z zasilaniem akumulatorowym, elektrycznym z sieci lub spalinowym. Wybierając podkaszarki, należy również mieć na uwadze wzrost osoby, która będzie je obsługiwać. Wprawdzie rozmiar podkaszarek można regulować, niemniej warto pamiętać o tym parametrze. Sprzętem, który ma najmniejszą wagę, jest podkaszarka elektryczna, nieobciążona silnikiem spalinowym czy akumulatorami. Najczęściej spotykane modele podkaszarek elektrycznych mają moc od 450 do 550 W, ale w asortymencie wielu sklepów można znaleźć modele o dwukrotnie większej mocy. Średnica cięcia to najczęściej maksymalnie 40 cm. Jeśli nie chcemy inwestować w podkaszarkę zbyt wiele, sięgnijmy po modele bez możliwości regulowania długości z wałem napędowym umieszczonym w plastikowej obudowie. Modele droższe to te, które mają regulowaną rękojeść. Idealnie sprawdzą się u osób o nietypowym wzroście. Większość modeli wyposażona jest w dodatkowy uchwyt, który umożliwia podtrzymywanie podkaszarki drugą ręką. To bardzo wygodne rozwiązanie, będące obecnie niemal standardem. Dzięki niemu praca nie będzie tak uciążliwa. Pozbawione drugiego uchwytu są tylko najtańsze modele, jednak należy się dwa razy zastanowić, czy na pewno chcemy oszczędzać pieniądze na narzędziach ogrodowych, gdyż później może mieć to wpływ na jakość prac. W podkaszarkach elektrycznych najczęściej stosowane narzędzie tnące to nylonowa żyłka na obracającej się głowicy. W bardziej zaawansowanych modelach mogą być to noże wykonane z plastiku lub metalu. Każde z tych ostrzy powinno pracować pod osłoną, która zabezpieczy przed uderzeniem przez zerwaną żyłkę czy pęknięty nóż.

Inne modele podkaszarek

Podkaszarka elektryczna sprawdzi się jedynie wówczas, kiedy będziemy mieć dostęp do źródła zasilania. Kabel nie powinien być również zbyt długi, gdyż możemy być pewni spadków napięcia. Kiedy jest z tym problem, można zastąpić model zasilany energią elektryczną podkaszarką akumulatorową. Ułatwi to poruszanie się pomiędzy krzewami i rabatami i ograniczy problemy związane z dostępem do źródła zasilania. Należy pamiętać jedynie, by przed użyciem sprzętu naładować akumulator. Według specjalistów akumulator o pojemności 1,5 Ah pozwoli na skoszenie 500 m² trawnika. Kosiarka spalinowa to urządzenie idealne do dużych ogrodów lub sadów, gdzie trzeba swobodnie przemieszczać się ze sprzętem na większych odległościach. Spalinowe modele są cięższe od elektrycznych, dlatego powinny być wyposażone w pasy i szelki, dzięki którym będziemy mogli odciążyć ręce.