Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Rynek karm dla psów stale się rozwija. Producenci karm prześcigają się w swych ofertach. Jak więc wybrać dobrej jakości karmę dla naszego czworonoga?

Przy wyborze karmy dla psa należy rozważyć kilka ważnych czynników. Dobra karma powinna dostarczać czworonogowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów. Karma musi też smakować zwierzęciu.

Zanim zdecydujemy się na zakup karmy, powinniśmy dokładnie zapoznać się ze składem karmy na etykiecie na opakowaniu. Największe źródło energii dla organizmu psa stanowią białka. Dlatego dobrej jakości karma dla psa powinna zawierać minimum 70% mięsa, które jest źródłem białka. Doskonałym źródłem białka są też ryby.

W karmie dla psa powinny znaleźć się też tłuszcze, węglowodany, witaminy, mikroelementy. Obok mięsa w karmie dla psa powinno się znaleźć około 25% warzyw i około 5% zbóż. Karmę dla psa należy dostosować do wieku, wielkości, wagi, aktywności fizycznej zwierzęcia. Najlepiej wybierać karmy sprawdzonych producentów, np. Royal Canin.

Karmy suche

Wybierając suchą karmę dla psa należy pamiętać, że ma ona niską wilgotność. Pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. W przeciwnym razie karma będzie obciążać nerki. Poza tym sucha karma jest dość kaloryczna w stosunku do swej masy.

Właściciele psów często mają odruch podawania zwierzęciu takich ilości suchej karmy, by miska zawsze była pełna. To błąd, który prowadzi do otyłości, ponieważ psy to zwierzęta, które z natury nie są przystosowane do regulowania ilości spożywanego pokarmu. Mając stały dostęp do karmy mogą spożywać jej za dużo. Dlatego należy podawać zwierzęciu taką ilość karmy, jaką zaleca producent na opakowaniu, nawet gdy wydaje nam się, że jest ona za mała.

Karmy mokre

Mokre karmy są mniej kaloryczne, więc pies zje jej więcej objętościowo. Zawierają sporą ilość wody, a to wpływa na odpowiednie nawodnienie organizmu. Karmy mokre są łatwiej przyswajalne przez organizm psa. Posiadają bardziej intensywny zapach, dzięki któremu wydają się być smaczniejsze i bardziej atrakcyjne dla zwierzęcia.

Karmy specjalistyczne

Na rynku dostępne są również karmy specjalistyczne (karmy weterynaryjne) dla psów. Takie karmy wspomagają leczenie chorób, również tych przewlekłych. Przyspieszają procesy leczenia, łagodzą objawy choroby, przyspieszają rekonwalescencję. Nie zastępują leków, ale poprawiają komfort życia czworonoga. Takich karm nie należy stosować na własną rękę, powinien je dobrać lekarz weterynarii.