Jak urządzić kuchnię w układzie korytarzowym?

jak-urzadzic-kuchnie-w-ukladzie-korytarzowym

Kuchnia to serce każdego domu. W większości przypadków to właśnie w niej spędzamy najwięcej czasu. To tu przyrządzamy posiłki i to tu wspólnie z resztą rodziny je spożywamy. Z tego względu koniecznie trzeba zadbać o to, żeby właściwie ją wykończyć i zadbać o jej ergonomię. Najtrudniejsze zadanie jest w przypadku charakterystycznych dla mieszkań z wielkiej płyty wąskich kuchni w układzie korytarzowym. W naszym artykule doradzamy, w jaki sposób wykończyć takie wnętrza.

Największe problemy przy urządzaniu wąskiej kuchni

Kuchnie w układzie korytarzowym są trudne do wygodnego wykończenia. Wpływają na to przede wszystkim trudności w zachowaniu w takich wnętrzach zasad kuchennego trójkąta roboczego, czyli w zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy 3 najważniejszymi strefami, które odpowiadają najważniejszym etapom przygotowywania posiłków. W wąskiej kuchni tymczasem trudno jest odpowiednio rozplanować i zachować co najmniej metr odległości pomiędzy strefami przechowywania, przygotowywania posiłków i zmywania.

Zasady urządzania kuchni w układzie korytarzowym

Kuchnia w układzie korytarzowym jest wąska, ale za to stosunkowo długa. Poprzez dobre rozplanowanie ustawienia wszystkich elementów wykończenia, czyli szafek, szuflad i urządzeń AGD, można w niej zapewnić odpowiednią wygodę, choć oczywiście nie jest to łatwe. Jak tłumaczy nasz rozmówca specjalista i doradca klientów ze sklepu z meblami ZOV w Poznaniu, który specjalizuje się w wykonywaniu mebli na wymiar:

Najważniejszym elementem, o który trzeba zadbać podczas wykańczania kuchni w układzie korytarzowym jest zachowanie takiej ilości wolnego miejsca, żeby było po niej się łatwo przemieszczać. Żeby to było możliwe, koniecznie trzeba dobrze wykorzystać całą przestrzeń. Jeżeli kuchnia jest bardzo wąska, nie powinno się w niej stosować zabudowy równoległej, ponieważ to tylko w niej zmniejszy ilość dostępnego miejsca.

Wizualne powiększenie wnętrza

Kuchnia w układzie korytarzowym jest zawsze dosyć mała. Jeżeli nie zastosuje się w niej odpowiednich elementów wykończenia i nie wybierze się dobrej kolorystyki, osiągnięty efekt może być niestety przytłaczający. W wąskiej kuchni na pewno warto jest się zdecydować na wybór mebli kuchennych na zamówienie. Takie rozwiązanie pozwoli nam w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń i osiągnąć lepszy efekt aranżacji nawet w małym pomieszczeniu.

Stając przed wyznawaniem wykończenia wąskiej kuchni trzeba też wziąć pod uwagę to, że umieszczone w niej meble powinny mieć jasną kolorystykę i gładkie fronty. W takich wnętrzach najlepiej sprawdza się nowoczesna stylistyka, w której najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność, co samo w sobie też wpływa na estetykę wykończenia. W celu zwiększenia funkcjonalności wnętrza można w nim też ustawić stolik. Najczęściej plan wykończenia wygląda tak, że na jednej długiej ścianie umieszczona jest zabudowa kuchenna, a naprzeciwko niej postawiony jest prostokątny stół. Taki sposób wykończenia pozwala zadbać o to, żeby w kuchni nie zrobiło się ciasno.