Jak uprawiać brzoskwinie?

Uwielbiasz słodkie oraz soczyste brzoskwinie i zastanawiasz się, czy jest możliwa ich uprawa w naszym klimacie? Jak najbardziej tak! Drzewko brzoskwini możesz posadzić na działce, przy ich uprawie należy jednak spełnić pewne specyficzne wymagania i konkretne zasady pielęgnacji.

Brzoskwinia w ogrodzie – warunki uprawy oraz pielęgnacji

Ten gatunek drzewa głównie kojarzony jest z ciepłymi krajami, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiać brzoskwinie również w Polsce – warto jednak wybrać odmiany o większej odporności na niskie temperatury. Ogólnie są one bardzo wrażliwe na przymrozki – należy więc pamiętać, aby zimą owinąć je słomą. Dla brzoskwini najlepszym miejscem będzie kącik w ogrodzie, który jest osłonięty od wiatru, a także ciepły i słoneczny. Jeżeli chodzi o podłoże, tu należy unikać ziemi zimnej oraz torfowej – najlepsza będzie gleba żyzna, przepuszczalna i próchnicza. Kolejną ważna kwestią jest odpowiednie przycinanie – jest ono dość mocne, ale gwarantuje to wtedy duże i słodkie owoce. Kiedy je wykonać? Wybierz słoneczny i suchy dzień, w którym drzewo posiada pąki kwiatowe. Z pewnością warto pamiętać o regularnym odmładzaniu korony – pozwoli Ci to cieszyć się obfitym owocowaniem oraz soczystymi zbiorami. Chciałbyś rozpocząć uprawę na własnym ogródku? W takim razie odwiedź Lovethegarden.com i dowiedz się więcej o brzoskwiniowych drzewach!

Kędzierzawość liści brzoskwini – uchroń roślinę przed chorobą

Zniekształcenie liści – liczne pofałdowania, zwijanie się czy zgrubienia, a także żółknięcie oraz późniejsze czerwienienie i pojawienie się białoszarego nalotu pleśni to objawy kędzierzawości liści brzoskwini. Gdy te symptomy widoczne są już gołym okiem, trudno o ratunek, warto więc zatroszczyć się o brzoskwinie znacznie wcześniej. Jak to zrobić? Wczesną wiosną zastosuj dedykowany preparat ochronny, który zapobiegnie chorobie. Środek rozcieńcz w letniej wodzie i dokładnie opryskaj zarówno korę oraz wierzchołek drzewa brzoskwini, jak i sąsiadujące drzewa.