Jak stosować bakterie do szamba? Gdzie kupić? Podpowiadamy!

Utrzymanie przydomowej oczyszczalni ścieków w dobrym stanie to kwestia kluczowa. Mimo, że w teorii w zbiorniku zachodzi samooczyszczanie, to jednak w praktyce, bez odpowiedniego wsparcia, szybko okaże się, że czyhają na nas pewne problemy. Tym wsparciem okazują się tzw. bakterie do szamb. Biopreparaty o wyjątkowej skuteczności, proste w dozowaniu i ogólnodostępne. Dlaczego warto je stosować i jak zabrać się do zakupów? O tym poniżej!

Co dają bakterie do szamba?

Stosowanie biopreparatów do szamb nie jest wymysłem producentów, ma to swoje logiczne uzasadnienie. Każdego dnia do ścieków oprócz nieczystości trafiają także detergenty, które jak powszechnie wiadomo, mają działanie bakteriobójcze. Zmniejszająca się populacja bakterii, występujących naturalnie w ściekach, powoduje, że proces samooczyszczania wyhamowuje. Efekt? Nieprzyjemne zapachy, osady, utrudniony dopływ ścieków – słowem, to przepis na cuchnącą katastrofę.

Z pomocą idą bakterie do szamb (Aktywatory.pl/21-biopreparaty-do-szamb). Są to specjalnie wyselekcjonowane, bezpieczne szczepy bakterii, połączone wraz z enzymami i witaminami. Taka formuła, zamknięta w pojedynczej tabletce, sprawia, że ścieki na nowo podlegają optymalnym procesom oczyszczania – bakterie do szamb upłynniają nieczystości i poprawiają funkcjonowanie przydomowej oczyszczalni.

Fot. Bakterie do szamb rekomendowane przez sklep Aktywatory.pl

Jak stosować bakterie do szamba?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że bakterie do szamba trzeba stosować regularnie. Doraźnie zaś, w celu rozruchu przydomowej oczyszczalni stosuje się tzw. aktywatory, czyli specjalne biopreparaty, które uruchamiają procesy samooczyszczania. Bakterie do szamba stosuje się natomiast raz na kilka tygodni, dozowanie powinno być regularne – częstotliwość określa producent preparatów do szamb.

Najprościej dozuje się tabletki do szamba. Sucha, skoncentrowana jednorazowa dawka jest bardzo łatwa w przechowywaniu i aplikacji – wystarczy wrzucić ją do muszli klozetowej lub włazu osadnika. Popularny jest także proszek do szamb, ale w jego przypadku należy samodzielnie odmierzyć miarkę, w zależności od wielkości naszego osadnika (proporcje także określa producent).

Na rynku natraficie również na biopreparaty do szamb w formie płynnej. Ich wadą jest krótki termin przydatności oraz specjalne warunki przechowywania. Jednak pod względem efektywności nie ustępują one w niczym proszkowi czy też tabletkom ekologicznym do szamb.

Gdzie kupić bakterie do szamba?

Na zakupy możecie wybrać się do lokalnego sklepu ogólnobudowlanego, jednego z marketów budowlanych lub z asortymentem ogrodniczym. Dobre ceny i spory wybór preparatów czeka na was także w sprzedaży online. Jednym z najpopularniejszych serwisów jest sklep internetowy aktywatory.pl, gdzie znajdziecie olbrzymią ofertę preparatów do utrzymania swojej przydomowej oczyszczalni w świetnym stanie, a także wiele innych ciekawych produktów do ogrodu, domu czy basenu!