Jak skutecznie chronić wzrok podczas spawania?

jak-skutecznie-chronic-wzrok-podczas-spawania

Praca spawacza wiąże się z wieloma zagrożeniami. Należą do nich zarówno promieniowanie, jak i odpryskujące, gorące kawałki metalu. Długotrwałe narażenie na tego typu szkodliwe czynniki wiąże się nawet z ryzykiem utraty wzroku, dlatego niezbędne jest zastosowanie odpowiednich środków ochronnych. W jaki sposób można zapewnić skuteczną ochronę oczu podczas spawania?

Filtry chroniące wzrok przed promieniowaniem

Spawalnicze środki ochrony oczu i twarzy muszą być wyposażone w filtry chroniące oczy przed promieniowaniem powstającym podczas spawania. Istnieje wiele rodzajów filtrów o różnym zaciemnieniu, a dobór najodpowiedniejszego zależy przede wszystkim od metody spawania. W przypadku spawania łukiem elektrycznym, żłobienia elektropowietrznego i cięcia strumieniem plazmy najważniejszym czynnikiem decydującym o rodzaju filtra jest natężenie prądu. Poza tym pod uwagę bierze się także rodzaje łuku i metalu rodzimego. W przypadku spawania gazowego i technik pokrewnych największe znaczenie ma z kolei natężenie przepływu acetylenu przez palniki. Pośród innych czynników, które warto rozważyć przy wyborze filtra, można wymienić ustawienie operatora względem płomienia lub łuku oraz oświetlenie pomieszczenia.

Rodzaje spawalniczych środków ochrony oczu i twarzy

Na rynku dostępne są różne rodzaje spawalniczych środków ochrony oczu i twarzy. Najlepsze zabezpieczenie przed odpryskami i promieniowaniem zapewniają przyłbice spawalnicze, które chronią całą twarz. Składają się z korpusu, ramki i nasady filtrów. Mocowane są na głowie użytkownika za pomocą nagłowia lub na hełmie ochronnym. Przyłbice mogą być pasywne (o stałym poziomie przyciemnienia) oraz automatyczne (samościemniające). Te drugie wyposażone są w czujniki optyczne, dzięki czemu same regulują obraz. Tańszą alternatywą dla przyłbic są tarcze spawalnicze. Również zapewniają ochronę całej twarzy, ale wyposażone są w rękojeść, a spawacz trzyma je w dłoni. Tarcze spawalnicze sprawdzają się przede wszystkim przy spawaniu etapowym, na małych odcinkach oraz z dłuższymi przerwami.

W celu ochrony oczu i twarzy podczas spawania stosuje się również okulary ochronne. Zamontowane w nich soczewki produkowane są z nietłukącego się szkła albo tworzywa sztucznego. Okulary ochronne występują w dwóch wersjach: z bocznymi osłonami lub bez osłon. Mogą posłużyć zarówno do ochrony przed odpryskami, jak i promieniowaniem. W sprzedaży, na przykład w sklepie spawalniczym Spawaj.eu, dostępne są także gogle ochronne. Obejmują one twarz w okolicy oczu ściślej niż okulary, dzięki czemu zapewniają lepszą ochronę przed przedostawaniem się pyłów. Charakteryzują się zwykle właściwościami zabezpieczającymi przed zaparowaniem szkieł.