Jak przetrwać z małym dzieckiem i nie zwariować?

Wiele młodych mam decyduje się na powrót do pracy zaraz po urlopie macierzyńskim, lecz są kobiety, które z różnych powodów zostają z dziećmi w domu, dopóki dziecko nie pójdzie do przedszkola. Opieka nad niemowlęciem, czy kilkulatkiem nie należy do najłatwiejszych zadań w życiu.

Problemy miną, ale jak je przetrwać o zdrowych zmysłach?

Przy małym dziecku nie można się nudzić, wymaga ono uwagi przez większość dnia, z wyjątkiem drzemki lub kilkuminutowej zabawy. Dla większości mam pierwsze kilka lat życia dziecka jest trudne do zniesienia. Prawie każdego dnia towarzyszy zdenerwowanie, obniżony nastrój i uczucie braku kontroli nad obowiązkami.

Dlatego ważne jest, aby mama znalazła chwilę czasu tylko dla siebie. Relaks może polegać na wypiciu kawy z książką w ręku, podczas drzemki dziecka lub na czymkolwiek innym, co nie jest związane z opieką nad dzieckiem lub pracami domowymi. Aktywność fizyczna pomaga zredukować stres i frustrację, dlatego zaleca się wykonywanie ćwiczeń przez przynajmniej kilkanaście minut dziennie. W przypadku nadmiernej nerwowości warto sięgnąć po ziołowe herbatki na uspokojenie- najlepszym wyborem będzie popularna melisa Herbata z melisy lekarskiej jest najbardziej relaksującym napojem, który sprawdzi się w problemach z zasypianiem, w stanach przewlekłego zmęczenia oraz w przypadku depresji i nerwicy lękowej. Aby uzyskać najlepsze efekty, melisę trzeba pić każdego dnia.

Organizacja czasu to podstawa.

Aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, warto pokazać mu jak najwięcej kreatywnych zajęć. Tradycyjne zabawy szybko się nudzą, a dzieci są zachwycone, kiedy mogą pomóc mamie przy gotowaniu lub pobawić się suchym makaronem, lub mąką. Mamy powinny dawać szanse dziecku się ubrudzić podczas zabaw plastycznych. Uśmiech i frajda z takich zabaw jest nieoceniona.

Chwilę czasu dla siebie można zorganizować, włączając dziecku bajki. Tę formę rozrywki trzeba ograniczać do minimum i wybierać dziecku np. bajki w języku obcym lub takie, które mogą wpłynąć na rozwój dziecka. Poza tym niezależnie od pogody trzeba wyjść z dzieckiem na spacer, ponieważ dziecko nie znosi nudy i monotonii- staje się wtedy bardziej nerwowe i nie umie znaleźć sobie zajęcia.

Mamy powinny zmniejszyć oczekiwania wobec siebie.

Ważne jest, aby uświadomić sobie, że czas upłynie, a problemy miną. Chaos i bałagan, który jest obecny w życiu codziennym, trzeba po prostu zaakceptować i przestać snuć plany na cały dzień, tydzień, czy miesiąc. Mając dziecko, wszystko kręci się wokół niego, a mama została z dzieckiem w domu po to, by dać mu swój czas. Dlatego matki powinny dawać sobie więcej luzu i obniżyć wymagania wobec samej siebie. Wychowując małe dziecko dla wielu matek, najgorsza jest samotność, aby temu zapobiec, trzeba stworzyć sobie siatkę znajomych, kontaktować się z innymi mamami za pomocą Internetu, spotykać się na spacerach i wspierać się wzajemnie. Życie towarzyskie pomoże zapobiec depresji i nadmiernej nerwowości.