Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?

Nieprzyjemny zapach w lodówce to popularny problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Czasami trudno znaleźć jego przyczynę, a innym razem to my nieświadomie sprawiamy, że w lodówce nieładnie pachnie. Jak pozbyć się tego zapachu?

Regularne mycie lodówki

Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki, trzeba zadbać najpierw o jej czystość. To prawda, czasami brzydka woń nie jest konsekwencją zaniedbanego sprzętu, ale trzeba pamiętać o jednym – każde urządzenie przechodzi zapachem. Oznacza to, że lodówka z pewnością pachnie tym, co było w niej przechowywane. Nieważne czy samo w sobie

Czyszcząc lodówkę, należy mieć na uwadze zwłaszcza zneutralizowanie brzydkiego zapachu. Pomogą ci w tym sprawdzone, domowe środki np. sok z cytryny. Trudniejsze zabrudzenia o wyjątkowo uciążliwym zapachu warto przemyć octem, a następnie lodówkę wywietrzyć.

Pamiętaj, że zanim zaczniesz lodówkę myć, musisz ją też rozmrozić. Na szczęście tyczy się to jedynie generalnych porządków. Wnętrze urządzenia możesz spokojnie przecierać na co dzień zwilgotniałą ściereczką, nie odłączając lodówki od prądu.

Odpowiednie przechowywanie jedzenia

Sposób przechowywania jedzenia w lodówce ma ogromny wpływ na to, jakie wydobywają się z niej zapachy.

Przede wszystkim warto rozłożyć żywność na poszczególnych półkach według kategorii. Zdaniem ekspertów na górze powinny leżeć wszystkie produkty mleczne, jaja i jogurty. Na środkowej półce należy umiejscowić wędliny i produkty przetworzone (zupy, gotowe dania). Na samym dole panuje najniższa temperatura, więc ostatnia półka będzie najlepsze dla ryb i surowych mięs. W szufladach należy natomiast przechowywać owoce i warzywa. Resztę produktów (dżemy, sosy, oliwa) ustawiamy na półkach na drzwiach lodówki.

Zwróć uwagę na to, aby niektóre produkty przechowywać w pudełkach. Wskazane jest to zwłaszcza dla ryb, wędlin i serów. To one mają najintensywniejszy zapach. Pamiętaj także o zachowaniu przestrzeni między żywnością. Ściśnięcie produktów przyspiesza ich psucie.

Usuwanie zapachu za pomocą pochłaniacza

Jeśli dbasz o porządki w lodówce, a mimo to nieprzyjemny zapach ciągle się unosi, bardzo możliwe, że usunięcie jego przyczyny wiązałoby się z opróżnieniem urządzenia i wymianą go na nowy model. Nie jest to jednak koniecznością, ponieważ możesz sobie pomóc specjalnym pochłaniaczem zapachów.

Na rynku dostaniesz kilka modeli pochłaniaczy zapachów do lodówki, m.in. od marki General Fresh. Zwróć uwagę na to, aby wybrany produkt był wydajny i polecany przez innych konsumentów.

Inne wskazówki

Zapobiegniesz nieprzyjemnej woni w lodówce, jeśli będziesz mieć na uwadze kilka dodatkowych kwestii. Po pierwsze, nie chowaj ciepłego jedzenia do środka. Po drugie, unikaj przechowywania produktów, które nie lubią zimna (banany, czosnek, ziemniaki, cebula). Po trzecie, regularnie sprawdzaj terminy przydatności. Dzięki tym czynnościom zminimalizujesz ryzyko powstawania nieprzyjemnego zapachu.