Łazienka to obok kuchni jedno z miejsc w naszym domu, które wymaga największej uwagi. Porządek w łazience jest nie tylko kwestią czysto estetyczną, ale także higieniczną czy zdrowotną. W związku z tym warto, by nasza łazienka była myta systematycznie, przy pomocy odpowiednich środków, które zapewnią jej czystość oraz świeżość. Dzięki temu w pomieszczeniu tym będzie nam się przebywało dużo milej. By nasza łazienka zachwycała swoją czystością, powinniśmy poświęcić jej odpowiednio dużo uwagi, tak, by nie doprowadzić do jej dużego zanieczyszczenia, którego sprzątnięcie może nam zająć sporo czasu.
W naszej łazience znajduje się dużo różnorodnych materiałów i powierzchni, które wymagają specjalnego podejścia. Lustra, porcelana, metal czy plastik… Czy do każdej powierzchni mamy używać osobnego środka? Okazuje się, że stosowanie preparatów, które są specjalnie przeznaczone do danej powierzchni może nam zapewnić lepszą ochronę i skuteczniejsze czyszczenie. Rynek środków do czyszczenia oferuje wiele zróżnicowanych produktów, które posiadają specjalne formuły, mające zapewnić nam jak najlepsze efekty sprzątania. Często detergenty te różnią się także przeznaczeniem. Niektóre z nich odtłuszczają, inne usuwają osady z kamienia, a jeszcze inne starannie czyszczą łazienkowe lustra. Jak się okazuje, duża różnorodność detergentów do sprzątania ma swoje uzasadnienie. To dzięki niej możemy wybrać środek, który dobrze sprawdzi się do powierzchni, które mamy w naszych łazienkach.
Odpowiednia kolejność sprzątania
Jeśli chcemy posprzątać łazienkę szybko i łatwo, niezwykle ważny będzie wybór odpowiedniej kolejności sprzątania, która będzie dla nas najbardziej optymalna. Możesz zacząć np. od czyszczenia toalety, ale ważne jest, by kolejność odpowiadała przede wszystkim Tobie. Rozpoczynając sprzątanie łazienki od sedesu, możesz w pierwszej kolejności wlać do niego specjalny płyn do WC, który zapewni niezwykłą czystość i świeżość. W dalszej kolejności możemy sprzątnąć naszą wannę czy prysznic. Kolejnym krokiem może być posprzątanie luster. Na samym końcu wytrzyj podłogę. Najpierw odkurz ją lub zbierz wszystkie nieczystości przy pomocy szufelki i zmiotki, a następnie umyj podłogę ulubionym płynem do podłóg.
Armatura
Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić armaturę z resztek osadów powstałych z mydła czy kamienia, niezwykle ważna jest regularność i systematyczność w dbaniu o nią. Jeśli usuwamy codzienne zabrudzenia, wystarczy jedynie mokra ściereczka czy gąbeczka z dodatkiem delikatnego środka myjącego czy mydła. Jeśli chcemy zaoszczędzić czas i uniknąć późniejszego intensywnego szorowania, warto robić to po każdym skorzystaniu. Jeśli nasza armatura łazienkowa jest bardzo delikatna, powinniśmy unikać intensywnych żrących środków, które co prawda skutecznie usuną powstałe zanieczyszczenia, ale również mogą przyczyniać się do powstawania zarysowań i uszkodzeń.
Sedes
Zanieczyszczeniem, które najczęściej pojawia się w naszych toaletach jest kamień. Osady z kamienia w sedesach gromadzą się w 3 miejscach – tam, gdzie woda ścieka, na poziomie tafli wody oraz na dnie sedesu. Jeśli będziemy sprzątać toaletę niesystematycznie, gromadzenie się kamienia w sedesie będzie zdecydowanie większe. By sprzątać kamień bez większego problemu, warto skorzystać z kostek do WC. Detergent ten działa podczas każdego spłukiwania wody, zatem nie musimy martwić się o jego ciągłe nanoszenie na powierzchnię naszego sedesu. Jeśli natomiast chcemy użyć żelu do WC, wlewamy go do wnętrza toalety, szczególnie skupiając się na miejscach, w których gromadzi się kamień. Następnie środek pozostawiamy na kilkanaście minut tak, by usunąć pozostałości kamienia, które znajdują się w jego wnętrzu. W dalszej kolejności usuwamy resztki kamienia przy pomocy szczotki do WC. Musimy jednak pamiętać, by nie usuwać zanieczyszczeń zbyt agresywnie, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia powierzchni muszli. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń z naszej toalety, powinniśmy zdecydować się na sprawdzone środki. Bogaty asortyment znajdziesz między innymi pod adresem https://eurochemia.com/30-zele-do-wc.
Kabina prysznicowa
Jeśli sprzątamy naszą kabinę prysznicową, powinniśmy dokładnie zastosować się do poleceń producenta. Jeżeli czyścimy powierzchnie, które są niezwykle delikatne, nie powinniśmy używać detergentów, które mają twarde mikrogranulki, ponieważ mogą one spowodować powstawanie zarysowań na delikatnych powierzchniach naszych kabin prysznicowych. Nieodpowiedni detergent może także przyczynić się do zmatowienia błyszczących powierzchni. Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni naszej kabiny prysznicowej, powinniśmy sprzątnąć ją od góry kierując się ku dołowi. Detergent, którego używamy powinniśmy pozostawić przez parę minut na czyszczonej powierzchni tak, by aktywne substancje mogły zacząć działać.
Fugi i kafelki
Fugi to element naszej łazienki, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. W fugach może gromadzić się mnóstwo bakterii i brudu, a łazienka ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę to idealne środowisko dla pleśni. Jeśli chcemy skutecznie wyczyścić fugi, nie powinniśmy w tym celu używać ostrych przedmiotów, które mogą je uszkodzić. Druciane czyściki i noże są zdecydowanie niewskazane. Bardzo pomocna w doprowadzeniu do porządku fug w naszej łazience może się okazać miękka szczoteczka do zębów. Przy jej pomocy skutecznie usuniemy wszelkie zanieczyszczenia. Przydatne będą także kuchenne gąbki i ściereczki. Niezwykle istotny jest odpowiedni wybór środka do czyszczenia fug. Warto, by zapach preparatu nie był zbyt drażniący. Mimo wszystko podczas używania tego typu detergentów w naszej łazience zawsze warto uchylić okna. Jeśli natomiast używamy gotowego środka do fug, nasza rola ogranicza się właściwie jedynie do jego naniesienia. Ich czyszczenie powinno zawsze przebiegać w gumowych lub lateksowych rękawiczkach po to, by nie uszkodzić delikatnej skóry naszych dłoni.
Jak wyczyścić lustra w łazience?
Ślady palców, resztki kosmetyków lub smugi to zabrudzenia, które najczęściej pojawiają się na naszych lustrach. Ich usunięcie nie musi być trudne i wymagać od Ciebie dużo wysiłku. Wystarczy zastosować się do kilku wskazówek. Lustra to ostatni element, który powinniśmy sprzątnąć podczas czyszczenia naszej łazienki. Jest to zatem etap, za który zabieramy się, gdy nasze pomieszczenie jest już niemal całkowicie wyczyszczone. Jeśli chcemy starannie wyczyścić nasze lustra, niezwykle pomocne będą między innymi ściereczki, ręczniki papierowe lub zmywaczki do szyb. Jeśli nie mamy pod ręką specjalnych płynów do mycia luster, detergenty, których możemy użyć do pozbycia się zanieczyszczeń z ich powierzchni to między innymi płyny do mycia naczyń czy ocet. Są to zatem środki powszechnie dostępne, które ma w swojej kuchni praktycznie każdy. Wykorzystując do sprzątania naszej łazienki płyn do mycia naczyń, najpierw powinniśmy dolać odrobinę płynu do miski z ciepłą wodą, a następnie umyć nasze lustro przy pomocy ściereczki z mikrofibry. W kolejnym kroku wycieramy lustro do sucha przy pomocy ręcznika papierowego. Czyszczenie luster jest jeszcze prostsze jeśli używamy gotowego detergentu. Ocet z kolei mieszamy z wodą w proporcjach 1:1. W przypadku czyszczenia luster, podobnie jak przy innych elementach naszej łazienki, niezwykle ważna jest systematyczność, która umożliwi nam uniknięcie intensywnego szorowania w celu pozbycia się wielomiesięcznych zanieczyszczeń.
Jak zapewne widzisz, skuteczne sprzątnięcie łazienki nie musi być wcale czasochłonne. Dzięki zastosowaniu kilku naszych wskazówek z łatwością sprzątniesz swoją łazienkę, która będzie zachwycała swoją czystością jeszcze przez długi czas!