Jak poradzić sobie ze stresem? – praktyczne wskazówki

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy na co dzień właściwie każdemu z nas. Wciąż jesteśmy zabiegani, pracujemy zbyt dużo i zbyt mało śpimy. Codziennie stawiane są przed nami nowe wyzwania, którym musimy sprostać. Jak radzić sobie z towarzyszącym nam uczuciem stresu?

Zapewnij sobie dawkę aktywności fizycznej

Często wydaje nam się, że w natłoku obowiązków nie będziemy w stanie znaleźć nawet chwili na uprawianie sportu. Tymczasem aktywność fizyczna to bardzo ważna kwestia i powinna ona stanowić istotną część życia każdego człowieka. Okazuje się bowiem, że uprawianie sportu pomaga nie tylko zadbać o kondycję fizyczną, ale również o naszą psychikę. Regularna aktywność pozwala na odreagowanie towarzyszącego nam na co dzień stresu. Podczas treningu uwalniają się endorfiny, które zdecydowanie poprawiają nasz nastrój. Zamiast wyładowywać negatywne emocje na naszych bliskich, uwolnijmy je na sali treningowej. Jeśli nie jesteśmy przekonani do aktywności fizycznej, spróbujmy różnych jej rodzajów. Nie każdy bowiem musi uwielbiać bieganie czy fitness. Kiedy znajdziemy odpowiednią dla nas dyscyplinę, aktywność stanie się prawdziwą przyjemnością. W odreagowaniu stresu pomoże nam choćby codzienny, krótki spacer na świeżym powietrzu. Dzięki temu dotlenimy mózg, a to pozwoli nam trzeźwo myśleć i skupić się na zadaniach, które mamy wykonać.

Pamiętaj o codziennej chwili relaksu

Codzienny moment odpoczynku to również cenna wskazówka dla osób, które chcą znaleźć odpowiedź na pytanie jak poradzić sobie ze stresem. W natłoku obowiązków nie możemy zapominać o sobie i o chwili, którą przeznaczymy tylko dla siebie. Może to być choćby pół godziny dziennie spędzone na przykład na czytaniu książki czy oglądaniu ulubionego serialu. Ważne jest, aby nie skupiać całkowicie swojej uwagi tylko na obowiązkach. Nasz mózg również potrzebuje chwili na odstresowanie się i zresetowanie po wielu godzinach intensywnej aktywności.

Wysypiaj się

Być może w ogóle nie będziemy musieli zastanawiać się nad tym, jak poradzić sobie ze stresem, jeśli odpowiednio zadbamy o higienę naszego snu. Nie zdajemy sobie bowiem sprawy, jak zadbanie o prawidłowy sen może pomóc nam w codziennym życiu. Spróbuj spać codziennie mniej więcej 8 godzin i kładź się regularnie o tej samej porze. Wkrótce z pewnością zobaczysz, że poziom stresu w twoim codziennym życiu jest zdecydowanie niższy.